fbpx

Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Apel do premiera o spotkanie z opozycją ws. prac nad Krajowym Planem Odbudowy

Cały czas jesteśmy świadkami politycznej rozgrywki wewnątrz obozu władzy, kiedy to Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki podbijają stawkę, tym samym wywierając presje na Prawo i Sprawiedliwość. Zatem negocjacje w sprawie środków z UE dla Polski, stały się areną walki liderów Zjednoczonej Prawicy, to źle, że w tak ważnym momencie polityka wewnętrzna obozu władzy, została postawiona przed interesem Polski. 
 
Żądamy natychmiastowej ratyfikacji Funduszu Odbudowy UE oraz występujemy z wnioskiem o informację Prezesa Rady Ministrów, na podstawie artykułu 173 ust. 3, regulaminu Sejmu, dotyczącej planu wykorzystania środków unijnych na lata 2021-2027 oraz Krajowego Planu Odbudowy. Zegar wciąż tyka i do dzisiaj tylko 8 krajów nie złożyło swoich krajowych planów odbudowy, w tym i Polska. 6 krajów już ratyfikowało Funduszu Odbudowy, naszego kraju nie ma wśród nich. Czas mamy do 30 kwietnia. Należy jednak pamiętać, iż pieniądze te będzie można wykorzystać jedynie przez 3 lata, a zegar zaczął tykać 1 stycznie 2021 r. Istnieją dwa kryteria związane z wykorzystaniem środków z Funduszu Odbudowy. Pierwsze to Green Deal – nowa gospodarka musi być oparta o innowacje, być nisko emisyjna, a do 2050 zero emisyjna. Drugie to digitalizacja, nowa gospodarka Europy musi być cyfrowa.

W Polsce już od pół roku powinny toczyć się prace nad Krajowym Planem Odbudowy, w ramach których nie tylko powinny zostać przeprowadzone rzetelne konsultacje, które pozwolą razem z partnerami – organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami, związkami zawodowymi, partiami opozycyjnymi – wypracować najlepszy pomysł na zagospodarowanie tych środków. Nie może być tak, że tego typu projekty powstają w zaciszu gabinetów.

Lewica zagłosuje za ratyfikacją Funduszu Odbudowy i oczekuje od premiera jasnych deklaracji w sprawie wykorzystania 258 mld euro przewidzianych w tym funduszu dla Polski. Tylko współpraca ponad podziałami politycznymi pozwoli nam jak najefektywniej wykorzystać środki z UE, rząd – samorząd, koalicja rządząca – opozycja muszą pamiętać, że te pieniądze będą wydawane po kolejnych wyborach samorządowych i parlamentarnych, a ich dobre wykorzystanie leży w interesie nas wszystkich.

Apelujemy do premiera Mateusza Morawieckiego o zorganizowanie przez premiera spotkania wszystkich partii i kół parlamentarnych, abyśmy mogli wszyscy, ponad podziałami, zbudować najlepszy plan dla Polski. Jeśli do takiego spotkanie nie dojdzie, Lewica zorganizuje takie spotkanie i przedstawi swój projekt Planu Odbudowy. 

Bogusław Liberadzki podczas konferencji prasowej powiedział: 

Dlaczego potrzebujemy ratyfikacji? Formuła Planu Odbudowy wykracza poza formułę dotychczasowych traktatów UE, w związku z czym każde z państw członkowskich musi ją zaakceptować. Drugi powód to jest czas, ze środków, o których mówimy w Planie Odbudowy będzie można korzystać przez 3 lata, z datą ważności od 1 stycznia 2021 r. Nie możemy się więc wahać. Pamiętajmy również, że prócz Funduszu Odbudowy mamy wieloletnie ramy finansowe 2021-2027, Komisja Europejska w porozumieniu z Parlamentem Europejskim przygotowała plan na poziomie 1800 mld euro. Pomimo brexitu, pomimo pandemii jest to dwukrotnie więcej niż w latach 2014-2020, kiedy do dyspozycji było niespełna 1000 mld euro. Istnieją dwa kryteria związane z wykorzystaniem środków z Funduszu Odbudowy. Pierwsze to Green Deal – nowa gospodarka musi być oparta o innowacje, być nisko emisyjna, a do 2050 zero emisyjna. Drugie to digitalizacja, nowa gospodarka Europy musi być cyfrowa. Oczekujemy, iż środki z tych funduszy będą inwestowane w przemyśle, aby był konkurencyjny i nisko emisyjny oraz nastawiony na eksport. Pamiętajmy, iż jest to pierwszy Fundusz Odbudowy, jeżeli będą dobre doświadczenia, to mogą pojawić się kolejne tego typu fundusze. Znaczące środku z tego funduszu powinny trafić na badania i rozwój, przede wszystkim dla przemysłu farmaceutycznego oraz usługami związanymi z opieką zdrowotną. Nie chcemy polegać na imporcie leków, musimy mieć zdolność zapobiegania epidemiom w przyszłości. Sprawiedliwa transformacja energetyczna, Parlament Europejski nalegał na to i na ten cel przeznaczono 11 mld euro przez najbliższe 3 lata, do Polski ma trafić 3,5 mld euro. Środki te mają być przeznaczone na szukanie alternatyw dla węgla oraz mają być przeznaczone na pomoc dla tych, którzy będą tracić pracę w przemyśle węglowym. W Polsce jest najwięcej w UE kopalń węgla kamiennego oraz to w naszym kraju produkcja energii w głównej mierze pochodzi ze spalania tego surowca.  

Nasze wezwanie. Ratyfikować Fundusz Odbudowy i przystąpić do debaty społecznej nad wykorzystaniem tych środków, otworzyć te środki dla poszczególnych regionów, pozyskać partnerów społecznych i mieć wizję. Polska może być rzeczywiście 5 największym państwem w Unii Europejskiej! 

Konkludując. Chroń nas Boże przed polexitem i popatrzmy jak wielkie szanse daje Unia Europejska, którą często niektórzy prezentują jako strukturę ociężałą, a jednak była w stanie wygenerować tę koncepcję Funduszu Odbudowy. Po raz pierwszy UE jako wspólnota zaciąga dług i część tego długu alokuje w Polsce. 

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem