Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Żukowska: Polska i Węgry wetują 7-letnią przyszłość Unii Europejskiej 

Na problem zawetowania budżetu Unii Europejskiej patrzę jako obywatelka, która obawia się, że nasz kraj zostanie pozbawiony środków, które są potrzebne na walkę ze skutkami pandemii, na walkę z kryzysem gospodarczym, na pomoc strukturalną, na transformację energetyczną. 

Z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i innych polityków PiS wynika, że Polska nie ma problemów z praworządnością. Pytam się zatem: po co to wszystko? Dlaczego mamy się kłócić z naszymi partnerami w Unii Europejskiej, skoro wszystko jest w porządku? Tylko Polska i Węgry się sprzeciwiają powiązaniu wypłat z praworządnością i tylko Polska i Węgry wetują 7-letnią przyszłość Unii Europejskiej. 

Przez całe 7 lat nie da się jechać na prowizorium budżetowym, możemy też utracić 107 mld złotych z funduszu na odbudowę, który ma pomóc walczyć ze skutkami epidemii, ponieważ to są środki dodatkowe, nie związane z budżetem UE. Te pieniądze przecież wywalczył premier Mateusz Morawiecki, za co należy mu się szacunek, ale sokoro je wynegocjował, to dlaczego nie chce je ich dla Polski uzyskać. Możemy sięgnąć po te pieniądze, jeżeli polski rząd przestanie łamać przepisy.

Dodatkowo nasz kraj wypadnie z kręgu państw, które mają realny wpływ na politykę Unii Europejskiej. Cały ten spór może skutkować tym, że UE się zasklepi w gronie państw strefy euro i powiedzą: „Wy się tam bawcie, macie złotówki i forinty, nie chcecie tych pieniędzy, to my zrobimy osobny budżet dla państw strefy euro”. Dojdzie do podziału na Unię dwóch prędkości, na strefę euro i pozostałe państwa. Polska do dziś nie przyjęła euro, nie wiem, dlaczego to tyle trwa, przecież w Konstytucji jest zapisane, że będziemy zmierzać do strefy euro. 

Cała ta sytuacja może spowodować, że Polska i Węgry zostaną postawione w sytuacji partnera, który pozbawia siebie i innych krajów możliwość finansowych, z powodu blokowania budżetu. To jest burzenie solidarności europejskiej, poza tym, że jesteśmy Polkami i Polakami, jesteśmy też Europejkami i Europejczykami. 

Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka Lewicy 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem