Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Czarzasty: Czy rząd wie, jak ma funkcjonować energetyka w Polsce, gdy załogi firm energetycznych zostaną zdziesiątkowane przez koronawirusa?

Panie Marszałku,

Wysoka Izbo,

Szanowny Panie Premierze,

Jarosławie Kaczyński!

Mateuszu Morawiecki!

Zwracam się do Was obydwu, ponieważ Polska nie wie, który z was jest premierem. Zadaję Wam od miesiąca trudne pytanie dotyczącego tego, kogo będziecie odłączali pierwszego od respiratora, gdy ich zabraknie. Nie macie odpowiedzi. To zadam Wam kilka innych pytań, żeby nie było, że nikt o to nie pytał.

Czy rząd wie, jak ma funkcjonować energetyka w Polsce, gdy załogi firm energetycznych zostaną zdziesiątkowane przez koronawirusa? Czy wiemy, kto zadba o to, aby do polskich domów płynął prąd?

Czy rząd wie, kto dostarczy do polskich domów gaz, gdy zdziesiątkowani zostaną pracownicy w gazownictwie? W wodociągach? Czy rząd, wie kto zadba o dostawy żywności? Czy jesteście gotowi na najgorsze?

Czy zrobiliście wszystko do czego jesteście prawnie zobowiązani abyśmy w naszym kraju mieli zapewnione:
- zaopatrzenia w żywność i w wodę,
- bezpieczeństwo na drogach i na ulicach, ochronę przed napadami na nasze domy i mieszkania,
- zaopatrzenie w energię elektryczną, w gaz i inne surowce energetyczne,
- zaopatrzenie w paliwa takie jak benzyna, olej napędowy,
- zaopatrzenie w ciepło systemowe i indywidualnie w węgiel, w drewno, etc,
- ciągłość usług z zakresu łączności i sprawnych sieci teleinformatyczne,
- dostęp do naszych pieniędzy i nieprzerwane usługi finansowe,
- usługi transportowe, w tym sprawne drogi i transport publiczny,
- usługi komunalne, w tym odbiór odpadów, utrzymanie czystości w miastach,
- ochronę przed spekulacją oraz w sytuacjach koniecznych stworzenie systemu reglamentacji produktów i usług koniecznych do życia,
- usługi ratownicze,
- ciągłość działania wszelkich służb państwowych, w tym policji i administracji publicznej,

Zdziwili się zapewne Panowie, że odpowiadają osobiście i konstytucyjnie za tak wiele spraw i dziedzin… Ale tak jest, po prostu jesteście Panowie za to odpowiedzialni.

I w związku z tym kolejne pytania:

Czy posiadacie aktualny „Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego”? – nie posiadacie.

Czy posiadacie uwzględniający pandemię „Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej”?. 

Czy zadbaliście aby powstały uwzględniające pandemię wojewódzkie, powiatowe i gminne plany zarządzania kryzysowego? – nie zadbaliście.

A czy Wy w ogóle wiecie, o czym ja mówię?

Czy jako administracja podjęliście rozmowy i ustalenia z prywatnymi wytwórcami żywności, z właścicielami infrastruktury energetycznej, gazowej, transportowej i komunikacyjnej, z dostawcami ciepła i wody, z sektorem finansowym?

Zadaje te pytania choć praktycznie znam na nie odpowiedź…ta odpowiedź brzmi NIE. Nie zrobiliście nic abyśmy byli przygotowani na najgorsze. Obowiązujący Raport o Zagrożeniach Bezpieczeństwa Narodowego opiera się na ocenie ryzyk z 2013 roku. Nowy Raport miał być przyjęty w III kwartale 2020 roku. Czy został przyjęty, panie Morawiecki? Żeby nie było, daję Wam materiał do natychmiastowych przemyśleń. Nie będziecie musieli kraść naszych pomysłów. Bierzcie i jedźcie z tego wszyscy.

Czy Wy w ogóle nie zastanawiacie się co będzie jeżeli pandemia zdziesiątkuje załogi w energetyce, w sektorze gazu, w sektorze usług komunalnych, w transporcie i komunikacji, w sektorze finansowym, w sektorze produkcji żywności , w handlu, w policji i wojsku?

Obudźcie się….bo w budynkach rządowych i w waszych mieszkaniach też może zgasnąć światło.

Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem