Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Liberadzki: Dzięki Morawieckiemu prezydent Duda, będzie więc mógł podczas swej kampanii prezentować się jako troskliwy ojciec polskich górników

Pan premier mówi o sukcesie. Część mediów także. Pozostali biją na alarm:

- Polska jako jedyna zostaje w tyle, Polska jest samotna… Ten ton dominuje.

Chodzi oczywiście o „Europejski Zielony Ład”, kluczowy w tej chwili program dla Unii Europejskiej.

Na odbytym dopiero co szczycie europejskim walka ze zmianami klimatu została uznana przez kraje Unii za najważniejszy plan dla Europy.

Zakłada on, że do roku 2050 Europa ma osiągnąć neutralność klimatyczną. Wszyscy zgodzili się, że trzeba podjąć to zadanie i, że można mu sprostać. Nawet Węgry i Czechy, które do tej pory – solidarne z Polską – oponowały. W rezultacie premier Mateusz Morawiecki był jedynym, który powiedział „Nie”. Mimo to pani Ursula von der Leyen oznajmiła:
– Nie zmienimy harmonogramu.

Warto pamiętać, że choć na szczytach UE jednomyślność jest niezbędna, to już, żeby przyjąć poszczególne przepisy „Zielonego ładu” potrzeba zwykłej większości w Radzie UE. To oznacza, że gdy przyjdzie do szczegółów, Polska będzie mogła wetować, co będzie chciała, ale zmieni to cokolwiek, jeśli będzie w większości. A na to, w świetle wyniku głosowania (26:1) w Komisji Europejskiej, żadną miarą się nie zanosi. Doświadczenie mi podpowiada, że premier Morawiecki doskonale o tym wie. Wynegocjował bowiem drugi szczyt dotyczący „Zielonego Ładu” - na czerwiec tego roku. Wtedy mają zapaść decyzje ostateczne. Dzięki Morawieckiemu kandydat PiS do prezydenckiej reelekcji, prezydent Duda, będzie więc mógł podczas swej kampanii prezentować się jako obrońca polskich interesów i troskliwy ojciec polskich górników. Po wyborach zaś, które – przypominam - są w maju, sytuacja, jak podejrzewam, wróci do normy. Przecież żaden odpowiedzialny polityk nie odwraca się plecami do 100 mld. Euro, które leżą na stole i są do podziału – zwłaszcza na tak szczytny cel jak ochrona klimatu.

Prof. Bogusław Liberadzki, eurodeputowany SLD

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem