Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Cimoszewicz: Młode pokolenie odchodzi od Kościoła najszybciej w Europie

- Niektóre przeprosiny (ze strony hierarchów - red.) mogą mieć charakter pozorny, ale widać wstrząs u ludzi Kościoła. To jest czas na bardzo radykalne zmiany personalne - powiedział Włodzimierz Cimoszewicz, kandydat Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, startujący z numerem jeden z okręgu warszawskiego w Poranku Radia TOK FM.

- W naszym kraju obserwuje się przyspieszony proces laicyzacji, młode pokolenie odchodzi od Kościoła najszybciej w Europie. Ten proces może zostać przyspieszony i może potoczyć się jak w Irlandii. Chodzi tu nie tylko odejście od wiary ale od tego obrzędowego katolicyzmu. Ludzie wierzący pozostaną wierzący, ale będą mieć więcej bezpośredniego kontaktu z Bogiem niż za pośrednictwem księży - mówił Włodzimierz Cimoszewicz. Zwrócił też uwagę, że pierwszy raz pojawia się też problem odpowiedzialności finansowej Kościoła wobec ofiar. - Udowodnienie przez Sekielskich systemowego procesu krycia sprawców pedofilii obarcza odpowiedzialnością Kościół. Byłoby zasadne więc oświadczenie, że Kościół zmienia stanowisko. Przestępczość seksualną charakteryzuje się wyjątkowo wysoką ciemną liczbą. W moim przekonaniu mogą wchodzić w grę dziesiątki tysięcy ofiar, teraz mamy zjawisko ujawniania się nowych ofiar - przekonywał polityk.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością SLD, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem