fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Zbieramy podpisy pod obywatelskim projektem ustawy Świeckie Państwo!

W ponad 30 miejscowościach w Polsce, w gronie ponad 40 organizacji trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie jawności przychodów kościołów i związków wyznaniowych oraz likwidacji przywilejów podatkowych. Akcja potrwa do 19 czerwca 2019 r. i do tego momentu musimy zebrać 100 000 podpisów Polek i Polaków. – Wszystkich uczestników zbiórki łączy to, iż są zwolennikami rozdziału kościołów od państwa – powiedziała Bożena Przyłuska, pełnomocniczka obywatelskiego projektu ustawy podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Warszawie 8 kwietnia 2019 r.

Podczas spotkania z dziennikarzami prof. Joanna Senyszyn powiedziała:

Badania pokazują, że coraz więcej Polek i Polaków pragnie rzeczywistego rozdziału kościoła od państwa, ponieważ nie chcą ciągłego wtrącania się księży do stanowienia prawa; nie chcą, aby kościół doił budżet państwa i wyciągał pieniądze na swoje potrzeby. Po prostu uważają, że państwo powinno być osobno, a instytucja kościoła nie powinna być jak dotąd „świętą krową”, która może sobie na wszystko pozwolić, i która z niczym się nie liczy. Jeżeli chodzi o finanse, a o tym jest projekt naszej ustawy, to jest to sprawa niezwykle ważna. Lekcje religii kosztują 1,5 mld złotych rocznie. Nie ma na podwyżki dla nauczycieli, a wystarczyłoby ograniczyć lekcje religii. Konkordat mówi o konieczności prowadzenia lekcji religii, ale nie mówi o ich wymiarze, mogłaby być przecież jedna godzina w trakcie semestru i to by w zupełności wystarczyło. W tej chwili lekcje religii są na czwartym miejscu po języku polskim, matematyce i języku obcym, a więc tej religii jest bardzo dużo przez cały okres kształcenia dzieci i młodzieży. Kolejny taki poważny wydatek to są zwolnienia kościelnych osób prawnych z podatku dochodowego, sięgają one blisko 4 mld złotych rocznie. Dalej, kwestia darowizn, a także niezgodne z prawem europejskim przepisy, które mówią, iż tylko rolnik i kościół może kupić ziemię rolną. Tą sprawą powinien zająć się już Trybunał Sprawiedliwości.

Funkcjonuje już program „500 plus”, będą również programy „Świnia plus” oraz „Krowa plus” i bardzo dobrze ponieważ rolnicy ciągle są w gorszej sytuacji. Ale musimy sobie uświadomić, że to kler jest najbardziej „plusowaną” warstwą zawodową w Polsce, ponieważ około 7 mld złotych rocznie kościół dostaje z budżetu, co znamionuje państwo wyznaniowe. Jeżeli więc mamy 30 000 księży, to jeżeli podzielić te 7 mld przez 30 000 duchownych oraz podzielić przez 12 miesięcy to okazuje się, że 20 000 złotych miesięcznie przypada na jednego księdza. Wystarczyłoby więc ograniczyć do kwot podobnych, jakie są przeznaczane na dzieci, może nawet dwa racy większych, ale wciąż pozostawałoby 19 000 złotych miesięcznie na inne, potrzebniejsze cele. Kościół musi przestać być „świętą krową” i nie korzystać ze szczególnych uprawnień, ponieważ jest to również nieuczciwa konkurencja w dziedzinie gospodarczej ze względu na zwolnienia podatkowe.

Szczegóły projektu

Obywatelski projekt ustawy zakłada transparentne i odbywające się według ścisłych reguł finansowanie kościołów i związków wyznaniowych oraz likwidację ich przywilejów podatkowych.

Rozliczanie się z dochodów

1. Nałożenie na kościoły i związki wyznaniowe obowiązku informowania państwa oraz jego organów skarbowych o tym jakie są jego przychody. Informacje takie będą zbierane przez urzędy skarbowe i następnie przekazywane do Krajowego Administratora Skarbowego, który będzie tworzył łączne podsumowania i następnie publikował je w Biuletynie Informacji Publicznej.

2. Wprowadzenie obowiązku dla instytucji państwowych oraz samorządowych informowania za pomocą Biuletynu Informacji Publicznej o dotacjach, subwencjach i darowiznach w postaci pieniędzy lub nieruchomości, a przekazanych na rzecz kościołów i związków wyznaniowych. W tym celu wszystkie podmioty publiczne będą miały obowiązek przekazywania tego typu informacji do Krajowego Administratora Skarbowego, który opublikuje je w za pośrednictwem BIP-u.

Likwidacja ulg podatkowych

1. Zniesienie wszelkich ulg, bonifikat i preferencji związanych z zakupem nieruchomości od skarbu państwa.

2. Likwidacja możliwości odliczenie darowizn na rzecz kultu religijnego od przychodu. Nie ma żadnej podstawy, aby tego typu darowizny miały być odliczane od przychodu. Kult religijny to nie jest dobro publiczne wszystkich obywatelek i obywateli.

3. Zniesienie zwolnienia z podatku od dochodów z inwestycji kościoła, np. w nieruchomości pod wynajem.

4. Likwidacja Funduszu Kościelnego. Nie ma uzasadnienia, aby kler był dalej finansowany z budżetu państwa, aby dalej opłacane były z tego źródła składki do ZUS. Komisja Majątkowa zakończyła swoją działalność w 2011 roku i powód dla, którego te składki były opłacane już dawno się wyczerpał.

Ze szczegółami projektu ustawy można zapoznać się na stronie www.kongresswieckosci.pl

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem