Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

 Wspólna konferencja SLD, Zielonych i Nowoczesnej: Karta LGBT+ to realna obrona przed pedofilami

W „Karcie Praw LGBT+” nie ma nic kontrowersyjnego, w pełni popieramy decyzję prezydenta Rafała Trzaskowskiego o jej podpisaniu, PiS bierze na siebie polityczną odpowiedzialność za ewentualne ataki na osoby LGBT w Polsce – mówiły na wspólnej konferencji prasowej Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa SLD; Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni oraz Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej.

12 marca w Sejmie Anna-Maria Żukowska powiedziała:
Sprzeciwiamy się nagonce na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, która jest powodowana podpisaniem przez niego „Karty Praw LGBT+”. Kartę, którą podczas kampanii samorządowej w imieniu SLD podpisał Andrzej Rozenek. W „Karcie Praw LGBT+” nie ma nic kontrowersyjnego, mówi ona o tym, że należy szanować prawa osób LGBT +. Jej zapisy dają szansę, aby te osoby zostały zauważone przez lokalną społeczność, jako mieszkańcy miasta stołecznego Warszawy. W Karcie są zapisy o działaniach antydyskryminacyjnych, jakie miasto powinno wprowadzić, np. monitorowanie zdarzeń na tle homofobicznym, a które Straż Miejska będzie mogła rejestrować i prowadzić tego typu statystyki.

Naszym zdaniem „Karta Praw LGBT+” jest potrzebna z wielu powodów, narasta zagrożenie wobec osób LGBT+, które generowane jest przez prawicę i nie bójmy się wskazać tej prawicy, jest to Prawo i Sprawiedliwość. PiS kreuje nagonkę na tę społeczność oraz na osoby, które tę społeczność wspierają. Przyczyny są następujące, zdaje się, że prezes Kaczyński inspiruje się polityką Władimira Putina i kreuje to zagrożenie. W poprzedniej kampanii mieliśmy urojone zagrożenie w postaci uchodźców, teraz tą grupą, na którą szczuje prawica są osoby LGBT+.

Jednoznacznie sprzeciwiamy się tego typu polityce i pragniemy okazać wsparcie prezydentowi Trzaskowskiemu.

Jednocześnie prawica chroni pedofilów w kościele katolickim, mamy jeszcze w pamięci pana posła Piotrowicza, który doprowadził do umorzenia sprawy księdza z Tylawy, który przez 30 lat molestował w swojej parafii dzieci. Karta LGBT i szerzej edukacji seksualna to szansa na to, że dzieci rozpoznają tzw. „zły dotyk”. W przypadku kiedy najmłodszym zdarzy się im coś złego, będą wiedziały, iż mogą zgłosić się np. do Latarnika, o którym mowa w Karcie, lub po prostu do osoby zaufanej i opowiedzieć co się wydarzyło. Większość dzieci boi się mówić o molestowaniu seksualnym, boi się mówić o tym co je spotkało, ale ta trauma trwa również bardzo długo w dorosłości. Edukacja jest szansą, aby pomóc pokrzywdzonym jak najszybciej, i aby organy ścigania zostały poinformowane o zdarzeniu jak najprędzej.

konfa120319a

Foto: Nowoczesna

Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni stwierdziła:
W pełni popieramy decyzję prezydenta Rafała Trzaskowskiego i postrzegamy ją jako krok ku normalności, ku miastu równych szans, ku miastu gdzie nikt nie czuje się zaszczuty, gdzie nikt nie czuje się poniżony. To co teraz robi Prawo i Sprawiedliwość to jest nakręcanie spirali nienawiści. Wiemy, że PiS od lat szuka osób gorszego sortu, raz jest nią społeczność broniąca sądów, tym razem jest to społeczność LGBT. Prawo i Sprawiedliwość kreuje konflikt, zamiast mówić o Europie, zamiast mówić o Polsce. Tworzone są nowe podziały i atakuje się naszych sąsiadów, naszych przyjaciół i przyjaciółki, osoby nam bliskie, członków naszych rodzin. Wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo, wspólnie zasługujemy, aby czuć się na ulicach polskich miast bezpiecznie oraz cieszyć się szacunkiem i godnością. Podziały kreowane przez PiS nie służą zgodzie społecznej i nie przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa.

Uważamy, że polityczną odpowiedzialność za tragedię, które mogą się wydarzyć z powodu działań Prawa i Sprawiedliwości poniesie Jarosław Kaczyński, twórca tej decyzji. Mamy nadzieję, że do żadnych tragedii nie dojdzie, natomiast szczucie na bliskie nam osoby, szczucie na prezydenta Warszawy, który podjął bardzo odważną decyzję – mamy nadzieję, że inne miasta pójdą za przykładem stolicy – nie służą budowaniu w Polsce wspólnoty.

Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej powiedziała:
Wspólne pragniemy opowiedzieć się przeciwko nienawiści. Wśród nas żyje około 2 milionów gejów i lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych. To są nasi sąsiedzi, nasze koleżanki i koledzy z pracy, nasze dzieci. Miejmy świadomość tego, że 70% nastolatków, które zaliczają się do grupy osób tranpłciowych myśli o samobójstwie.

Wszystkim osobom LGBT mówimy: jesteście częścią społeczeństwa polskiego, nie jesteście gorsi. Mówimy im: możecie żyć szczęśliwie w kraju, w którym się urodziliście i nie powinniście z niego wyjeżdżać. Mówimy im: prosimy Was, zostańcie tutaj z nami.

Prawa człowieka są niezbywalne. Mamy nadzieję, że Karta pomoże społeczności LGBT w Warszawie, ale też będzie miała dobry wpływ na całą społeczność w Polsce. Ten rok jest szczególny, nie tylko ze względu na wybory, ale też z powodu, iż rekordowa liczba Marszów Wolności przejdzie przez polskie miasta.

Mam nadzieję, że po jesiennych wyborach jako ustawodawcy będziemy mogli powiedzieć tak dla związków partnerskich, tak dla zakazy terapii konwersyjnej.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością SLD, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem