Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Elsner: W 1950 r. Episkopat potępił Żołnierzy Wyklętych

Nie zgadzamy się, aby PiS, aby prawica wypaczała historię. Czasy powojenne to był trudny okres, ciężki dla wszystkich Polek i Polaków, ponieważ o naszym losie nie zadecydowaliśmy my sami, ale zrobiły to za nas wielkie mocarstwa Jałcie, czy też Poczdamie.

Wśród Żołnierzy Wyklętych było bardzo dużo ludzi ideowych, wielu bohaterów i tym należy się część i chwała. Ale wśród Żołnierzy Wyklętych byli również bandyci i również tacy, których działanie ocierało się o ludobójstwo. I w tej ocenie mogę się powołać na historyków i prokuratorów hołubionego przez obecną władzę IPN.

Dzień Żołnierzy Wyklętych powinien zostać zniesiony, ale jeżeli miałby dalej funkcjonować powinien uwzględniać pamięć ich ofiar.

Przypomnę, iż porozumienia między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Episkopatem Polski z 14 kwietnia 1950 r., kościół potępił Żołnierzy Wyklętych. W tym dokumencie czytamy"Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych, winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej."

A kardynał Wyszyński w sprawie Żołnierzy Wyklętych wypowiadał się w następujący sposób: „Polska zbyt wiele krwi utraciła podczas okupacji hitlerowskiej, by mogła sobie pozwolić na dalszy jej upływ”.

To wszystko pokazuje, jak trudne i niejednoznaczne to były czasy. Mówmy o bohaterach, ale nie zapominajmy o zbrodniach.

Wincenty Elsner, wiceprzewodniczący SLD
Woronicza 17, 3 marca 2019 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością SLD, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem