Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Liberadzki: Zagrożenie protekcjonizmem jest poważne

- Jeszcze nie ma dramatu, ale sytuacja jest bardzo poważna. Trump realizuje, to co zapowiadał, czyli uczynienie Ameryki ponownie wielką. Unia Europejska odpowiedziała, że też będzie silna, wielka, coraz bardziej zintegrowana. Teraz jest próba sił – powiedział prof. Bogusław Liberadzki, komentując wprowadzenie przez USA ceł na stal i aluminium.

- Pytanie, czy to tylko protekcja, czy już protekcjonizm. Jeśli protekcjonizm to staje się doktryną amerykańską. Zobaczymy jak Trump będzie reagował w stosunku do innych części świata. Jeżeli to jest tylko protekcja, to jesteśmy zobowiązani do ochrony interesu Europejczyków – podkreślił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego w programie #RZECZoBIZNESIE.

- Komisja będzie musiała to rozważyć, bo parlament będzie oczekiwał sposobu odpowiedzi. Musimy troszczyć się o naszą reputację i pokazać, że Unia Europejska jako gracz globalny jest w stanie zareagować. W przeciwnym razie nastąpi eskalacja – ocenił prof. Liberadzki.

- Kiedy debatowaliśmy nad układem o wolnym handlu ze Stanami, pojawiały się głosy, że trzeba uważać, bo nasze gospodarki są w dużej mierze konkurencyjne. Jest więcej elementów konkurencyjności niż komplementarności. Jednak przemawiały za tym argumenty, że transatlantycka współpraca nie powinna być zagrożona. W tym momencie ta zasada zaczyna być jednak zagrożona – podsumował.

Oglądaj całą rozmowę z prof. Bogusławem Liberadzkim w programie #RZECZoPOLITYCE, kliknij tu.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
© 2018 SLD. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem