Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

W Kielcach protestowano przeciwko polityce historycznej PiS

W dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Sojusz Lewicy Demokratycznej zorganizował w Kielcach protest przeciwko polityce historycznej rządu Prawa i Sprawiedliwości. Tuż przed samym protestem jego uczestnicy zapalili świece upamiętniając w ten sposób 5 tysięcy ofiar cywilnych tzw. Żołnierzy Wyklętych w tym 187 dzieci.

Spotykamy się w miejscu, które podobno ma czcić bohatera, ale dla nas jest to bohater negatywny. My mówimy, że Polski nie można dzielić, a historii nie wolno przekłamywać. Dziś rząd Prawa i Sprawiedliwości przekłamuje historię i wynosi na ołtarze bohaterów, którzy nimi nie powinni być, a czyni zapomnianymi tych, którzy zasługują na uznanie - mówił Andrzej Szejna. Poruszył on także temat Żołnierzy Wyklętych. Przypomnijmy, że właśnie 1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowe Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Sojusz Lewicy Demokratycznej nigdy nie mówił, że wszyscy Żołnierze Wyklęci to bandyci i mordercy, ale wśród nich na pewno byli tacy, którzy popełniali przestępstwa - przekonywał. Odniósł się też do propozycji odbierania stopni generalskich, nad którą zastanawia się rząd. - Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej, którzy współpracowali z Wehrmachtem i uciekli z razem z nim z kraju mają być bohaterami, a Ci, którzy tych Niemców, nazistów z Polski wypędzali tak jak generał Wojciech Jaruzelski mają być pozbawieni stopni wojskowych? Mają być w naszym kraju pogardzani? Na to nigdy nie będzie naszej zgody - mówił Andrzej Szejna, przewodniczący SLD w województwie.

Obecny na proteście przewodniczący partii Włodzimierz Czarzasty stwierdził, iż gdy zostawał szefem SLD nie sądził, że jego podstawowym zdaniem będzie bronienie prawdy historycznej.

- A prawda jest taka, że wśród Żołnierzy Wyklętych byli tacy, którzy byli mądrzy, ale także tacy, którzy wymordowali 187 dzieci. Te dzieci nie miały poglądów, nie wiedziały, jakie poglądy mają ich rodzice – powiedział Czarzasty.

W proteście wzięło udział 60 osób wśród nich przedstawiciele Inicjatywy Feministycznej, Komitetu Obrony Demokracji, Platformy Obywatelskiej, Partii Razem, Koalicji Anarchistycznej.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
© 2018 SLD. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem