Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Liderzy SLD piszą do premiera Morawieckiego ws. sądownictwa

Przewodniczący SLD w województwie łódzkim Tomasz Trela i wiceprzewodnicząca SLD w województwie łódzkim Małgorzata Moskwa-Wodnicka wystosowali list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie niepokojących zmian w łódzkich sądach i reformy wymiaru sprawiedliwości.

 

Treść listu prezentujemy poniżej:
Szanowny Panie Premierze,

w poniedziałek, 15 stycznia 2018 roku, Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Łodzi podjęło cztery uchwały, w których sędziowie odnieśli się do bieżących zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości oraz zabrali glos w toczącej się publicznej dyskusji na temat sądownictwa, wyrażając głębokie ubolewanie wobec powtarzanych od dwóch lat w mediach publicznych oraz przez przedstawicieli partii rządzącej i rządu Rzeczpospolitej Polskiej pomówień wobec wymiaru sprawiedliwości. W uchwałach sędziowie negatywnie ocenili zmiany organizacyjne, które obecnie dotykają Krajowej Rady Sądownictwa, ale także zaprotestowali przeciwko sprzecznemu z Konstytucji RP usuwaniu sędziów ze stanowisk i okazali wsparcie dla sędziów sądów, w których doszło do nieuzasadnionej wymiany prezesów w trakcie kadencji "z osób kompetentnych, cieszących się zaufaniem środowiska, na osoby wybrane według niejasnych kryteriów przez Ministra Sprawiedliwości".

W środę, 17 stycznia 2018 r., ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, sędziowie Sądu Okręgowego w Łodzi dowiedzieli się, że także ich sąd dołączył do tych, wobec których dwa dni wcześniej wyrażali wsparcie: Minister Sprawiedliwości w Pana rządzie, Zbigniew Ziobro, odwołał Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi, a także Prezesa Sądu Rejonowego Łodzi-Środmieście.

Pomiędzy oboma wydarzeniami zachodzi ewidentny i oczywisty związek. Nie sposób nie dostrzec, że Minister Sprawiedliwości konsekwentnie ruguje prezesów tych sądów, których sędziowie nie boją się stanąć na straży najważniejszych w państwie prawa wartości, jakimi są niezależność władzy sądowniczej i niezawisłość sędziowska. Zemsta Ministra Sprawiedliwości na prezesach tych sądów, których sędziowie przypominają rządzącym i opinii publicznej o roli sądów, znaczeniu niezależności władzy sądowniczej i niezawisłości sydziów dla obywatela, dla ochrony praw i wolności jednostki w państwie, jest w tym przypadku oczywista i jest jednocześnie kolejnym krokiem na drodze Ministra Sprawiedliwości do politycznego uzależnienia sądów i sędziów, do uzależnienia ich od egzekutywy, do realizacji marzenia Zbigniewa Ziobry o uczynieniu z sędziów zastraszonych i posłusznych urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, prowadzanych na politycznej smyczy rządzącej większości. Te praktyki przypominają najczarniejsze karty historii narodów.

Jesteśmy przekonani, że to Zbigniewowi Ziobrze się nie uda. Sędziowie orzekający od 28 lat w wolnej, demokratycznej Polsce, nauczyli się znaczenia prawa, niezależności i niezawisłości sędziowskiej, przesiąknęli tymi wartościami. Wierzymy więc głęboko, że wymiar sprawiedliwości — mimo podejmowanych przez Ministra Sprawiedliwości prób zniszczenia i złamania trzeciej władzy — przetrwa, a sędziowie nadal bronić podstawowych wartości państwa prawa. Pana zadaniem zaś, jako Prezesa Rady Ministrów, odpowiadającego za posunięcia podległych mu ministrów, jest dokonanie właściwej i jedynej możliwej oceny poczynań Ministra Sprawiedliwości. Wzywamy więc Pana, Panie Premierze: proszę odwołać Zbigniewa Ziobry ze stanowiska Ministra Sprawiedliwości. Urzędu tego nie może bowiem piastować osoba, która dąży do zniszczenia odrębności i niezależności sądów, niezawisłości sędziów i pełnego, politycznego ich uzależnienia.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
© 2018 SLD. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem