Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Joński: Bartku, wstydu oszczędź! Odejdź!

dodano 2013-12-18 11:32 w kategorii: Kraj

Politycy SLD po raz kolejny zaapelowali do premiera Donalda Tuska i samego Bartosza Arłukowicza, by minister zdrowia odszedł z resortu. Ich zdaniem dymisja prezes NFZ Agnieszki Pachciarz jest przykrywką dla ministra Arłukowicza dla jego bezradności. SLD jeszcze przed świętami chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Zdrowia.
- Dzisiaj na biurku premiera Donalda Tuska powinien znaleźć się inny wniosek - wniosek o odwołanie Bartosza Arłukowicza z funkcji ministra zdrowia. To on przez ostatnie dwa lata odpowiadał za resort. Przez ostatnie dwa lata sytuacja w służbie zrowia się pogarsza. Wydłużają sie kolejki, jest coraz mniej lekarzy i pielęgniarek - mówił rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. - A pan minister aby odwrócić od siebie uwagę składa wniosek o odwołanie pani prezes NFZ - dodał.
SLD jeszcze w środę zgłoszą wniosek o zwołanie jeszcze przed świętami nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. Powód: pogarszająca się sytuacja w służbie zdrowia oraz wyjaśnienie, dlaczego minister Arłukowicz odwołał szefową Narodowego Funduszu i dlaczego sam przez ostatnie dwa lata nic nie zrobił, by sytuacja sie poprawiła.
- Najlepszym prezentem na święta dla wszystkich pacjentów byłoby, gdyby Bartosz Arłukowicz zrezygnował z funkcji ministra zdrowia - podkreslił Joński. I zaapelował do Arłukowicza: - Bartku, wstydu oszczędź! Odejdź!
Z kolei rzecznik SLD ds. służby zdrowia Marek Balicki zaznacza, że na narastającym kryzysie coraz bardziej traca pacjenci. - Rząd proponuje nam grę pozorów. Z jednej strony premier kilka dni temu na konwencji PO powiedział, że oczekuje od ministra zdrowia w ciągu kilku miesięcy przygotowania tego, co nie było przygotowane przez dwa lata. A z drugiej strony minister Arłukowicz wchodzi w rozgrywki personalne i zamiast reformować NFZ, tak jak to zapowiadał, zdecydował się na to, co jest prostsze, czyli złożenie wniosku o odwołanie prezes NFZ - ocenił były minister zdrowia. Balicki wytyka Arłukowiczowi, że mimo zapowiedzi, przez dwa lata Arłukowicz nie przygotował choćby samych założeń do projektu ustawy decentralizującej NFZ. Nie ma też pomysłu na zwiększenia wpływów na służę zdrowia. - Premier powinien posłuchać ekspertów, którzy mówią, że Arłukowicz nie nadrobi juz zaległości - skwitował Balicki.

Po południu minister Arłukowicz tłumaczył powody, dla których chce odwołać prezes Pachciarz. Skrytykował ją za to, że ciągle źle funkcjonuje system weryfikacji osób nieubezpieczonych. Politycy SLD od samego początku krytykowali system eWUŚ. Powód:  jest wadliwy i kosztowny. Wprowadzony jedynie po to, by nie dopuścić nieubezpieczonych do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Ale takich osób jest tylko 2,5 proc. A koszt systemu ewidencji ubezpieczonych to aż 230 mln zł rocznie. Lepiej i taniej byłoby objąć prawem do świadczeń wszystkich pacjentów z obywatelstwem polskim, mieszkającymi w Polsce.

 Komentarze

Wydarzenia

 • Iwiński: Minister Waszczykowski bardzo szkodzi pozycji Polski za granicą

  4 godziny temu

  - Dyplomaci bardzo często, trzymają język za zębami, a jeżeli wypowiadają jakieś formuły, są one bardzo ostrożne – powiedział prof. Tadeusz Iwiński na antenie TVN24 BiŚ 28 marca 2017 r., komentując słowa szefa MSZ na temat rzekomo nielegalnego wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Zostaniemy w ogonie, a nie w szpicy

  5 godzin temu

  - Polska stworzyła wokół siebie takie warunki, że część Unii Europejskiej zaczęła myśleć o Polsce, że ta chce z tej Unii wyjść – powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD w programie „Gość Poranka” na antenie TVP Info 28 marca 2017 r., komentując szczyt Unii Europejskiej w Rzymieczytaj więcej»

 • Makarewicz: PiS przeszacował skalę eurosceptycyzmu w Polsce

  dzisiaj o 07:35

  - Wprowadzaliśmy Polskę do Unii Europejskiej, jak kiedyś będzie, odpukać, taka potrzeba, to wprowadzimy ją jeszcze raz – powiedział Błażej Makarewicz, przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów w programie Scena Polityczna, Radia Polska Live, komentując eurosceptyczną politykę PiSczytaj więcej»

 • Liberadzki: Tak, Polska chce być w Unii Europejskiej

  wczoraj o 08:13

  - Deklaracja Rzymska to jest wzmocnienie pozycji Unii Europejskiej, ta deklaracja to jest podkreślenie woli pójścia Unii Europejskiej w kierunku przemian i reformy – powiedział prof. Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego w programie „Bez retuszu” na antenie TVP Info.czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska jest w Unii, jest tylko pytanie jak bardzo Unia jest w Polsce

  przedwczoraj o 14:16

  Profesor Liberadzki w swoim wystąpieniu podkreślił, iż Unii Europejska po szczycie w Rzymie wyszła wzmocniona., a Polska przestała być państwem, przy którym stawia się znak zapytania, czy ten kraj jest w UE. – Jest tylko pytanie jak bardzo Unia jest w Polsce – oświadczył prof. Bogusław Liberadzki. czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.

Zamknij