fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Bydgoszcz. Edukacja w programie lewicy z podwyżkami płac nauczycielskich

Poseł Krzysztof Gawkowski zorganizował w Bydgoszczy konferencję prasową poświęconą priorytetom lewicy w sferze edukacji. Na spotkanie z dziennikarzami pod siedzibą Kuratorium Oświaty poseł zaprosił regionalnych działaczy lewicy.

Obok Krzysztofa Gawkowskiego obecni byli m.in.: Anna Mackiewicz – wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Nowej Lewicy i radna lewicy w bydgoskiej Radzie Miasta, Michał Wysocki – współprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy, Ewa Sypniewska – współprzewodnicząca Rady Powiatowej NL w Inowrocławiu (dyrektorka biura poselskiego) oraz Renata Biernacka – wojewódzka koordynatorka Zielonej Lewicy.

Edukacja od dawna jest w centrum uwagi lewicy, wystarczy przypomnieć o konwencji lewicy „Przyjazna szkoła” z 28 sierpnia 2022 r. w Ślesinie, gdzie przedstawiony został model szkoły, do jakiego dążyć będzie lewica, jeśli tylko współuczestniczyć będzie w rządzeniu krajem po następnych wyborach. Potem lewicowi działacze wypowiadali w całym kraju swoje zdanie w walce z kolejnymi wersjami „Lex Czarnek”, włączali się do protestów środowisk nauczycielskich, opisali swoją wizję nowoczesnej szkoły w dokumentach programowych Lewicy.

Posłowie KKP Lewicy niejednokrotnie składali w Sejmie propozycje zmian w „Prawie oświatowym” precyzując zapisy odnoszące się do wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty, kształtu programu nauczania czy obecności religii w szkołach. Jednoznacznie stwierdzali, że w nowoczesnej szkole potrzebna jest edukacja cyfrowa, ekologiczna i obywatelska. W każdej szkole powinien być psycholog.

Podczas konferencji prasowej poseł Krzysztof Gawkowski przypomniał te lewicowe postulaty, ponaglając ministra P. Czarnka do wprowadzenia podwyżek płac nauczycieli do proponowanego przez lewicę poziomu, czyli o 20 proc. – Jest to postulat godnościowy – mówił K. Gawkowski. Obecny stan płac uwłacza godności zawodu nauczycielskiego i ogranicza dopływ do niego młodych kadr. Zawód nauczyciela nie jest atrakcyjny, bo są niskie zarobki.

Szkoła powinna być świecka, pozostawać poza politycznymi podziałami i być wolna od wszelkiej indoktrynacji, także religijnej. Zwrócił na to uwagę Michał Wysocki, wskazując, że pieniądze przeznaczane na nauczanie religii (półtora miliarda zł rocznie na wynagrodzenia katechetów) można by przeznaczyć na naukę języków obcych, a nie finansować z podatków wszystkich obywateli naukę jednej wiary.

Anna Mackiewicz nakreśliła inne niż rządzący obecnie politycy – doceniane przez lewicę cechy współczesnej szkoły, czyli otwartość, tolerancję, różnorodność.

Politycy demonstrowali na planszach postulaty, z którymi pójdą do wyborów, ale już teraz apelują do innych ugrupowań i kuratoriów oświaty o poparcie projektu ustawy, przygotowanego z udziałem ZNP, o pilnym podniesieniu uposażeń nauczycielskich o wspomniane 20 proc., który – jak zapewnia poseł Gawkowski – lewica złożyła w Sejmie. Koszt tych podwyżek, przewidzianych od 1 lipca br. wyniósłby 5 mld zł, co można sfinansować z nadwyżki budżetowej.

Opr. nim, 5 kwietnia 2023 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem