fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Co słychać w Polityce ?

toczy się w kraju ożywiona dyskusja na temat zmian w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Moi znajomi pytają mnie o co właściwie chodzi z tą naszą Konstytucją i prosili mnie abym w felietonie opisał tą sprawę,tak jak ona wygląda na dziś.
Z mojego punku widzenia jako sekretarza Rady Powiatowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Dzierżoniowie przyszło mi stanąć przed trudnym zadaniem,aby nie zostać posądzony o stronniczość, czy brak obiektywizmu w opisywanej sprawie. Zawsze staram się tego posądzenia unikać, bo nazwisko,twarz i przekonania mam jedne, które nigdy w życiu nie zdradziłem,co wśród wielu moich znajomych budzi zdziwienie,że są jeszcze takie osoby które realizują w życiu swoje zasady.
Konstytucja jest ustawą zasadniczą określającą ustrój państwa,uchwalona jest przez parlament, przyjęta w referendum ma najwyższą moc prawną – wszystkie inne ustawy i akty prawne muszą być zgodne z Konstytucją.
Trzeba podkreślić że prace przygotowawcze przy uchwaleniu obecnej obowiązującej ustawie zasadniczej,najwyższej karcie Praw i Obowiązków obywatelskich, świadectwie suwerenności i niezawisłości Państwa Polskiego trwały od 1989r do 1997r.
Na przykład przez wiele tygodni trwały spory wybitnych polityków i ekspertów dotyczące preambuły czyli wstępu do tego ważnego aktu prawnego, aż osiągnięto kompromis. Preambuła stała się symbolem łączenia nas wszystkich Polaków o różnym światopoglądzie, stała się przykładem dążenia do budowy wspólnoty ogólnonarodowej, a nie dzielenia Polaków.
Obecnie obowiązująca w Polsce Konstytucja uchwalona została przez Zgromadzenie Narodowe 2.04.1997r i przyjęta została w referendum 25.05.1997r uzyskując 53% poparcia. Weszła w życie 17.10.1977r,a ścieżka która prowadziła do jej uchwalenia była jasna,czytelna dla wszystkich ugrupowań znajdujących się w parlamencie, jak i znajdujących się poza parlamentem.
Powstała ona dlatego że wszystkie siły polityczne uznały że Konstytucja PRL z 1952r po wielu nowelizacjach stała się niespójna i przestała odpowiadać nowym realiom ustrojowym i dlatego należy przygotować nową, i tak też uczyniono.
Stała się wyrazem koncepcji państwa opartego na ochronie wolności i praw człowieka oraz trójpodziale i równoważeniu się władz .Łączącym wszystkich Polaków w trosce o dobro wspólne, czyli o dobro Rzeczypospolitej.
Zaletą jej do dnia dzisiejszego jest trwałość,bo to jest fundament na którym stoi państwo.
Przez ponad 20 lat jej funkcjonowania nie zawiodła ani razu, sprawdziła się pod rządami lewicy i prawicy, o tym że tak było świadczy fakt że dokonano w niej tylko dwóch zmian. Sprawdziła się również w przypadku katastrofy smoleńskiej, gdy 10.04.2010r dotarła do nas wiadomość o śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Konstytucja pozwoliła na płynne i tymczasowe przekazanie najwyższego urzędu w Polsce, ówczesnemu marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu w celu przeprowadzenia przyśpieszonych wyborów.
Sprawdziła się również w przypadku rządów mniejszości i stworzyła ramy integracji Polski z Unią Europejską. Nie ma wątpliwości,że przygotowanie,uchwalenie i utrwalenie polskiej Konstytucji jest największym sukcesem polskiej lewicy. SLD ma powody do dumy bo Konstytucja zawiera w sobie ducha szerokiego politycznego i światopoglądowego kompromisu szanującego zróżnicowanie naszego społeczeństwa.
Rzeczypospolita Polska stała się demokratycznym państwem prawa urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.
Obecnie panujący prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 Maja zaproponował aby w związku z 100 leciem niepodległości Polski, które obchodzić będziemy w przyszłym roku zorganizować referendum na temat opracowania nowej Konstytucji dla Polski.
Prezydent chce,żeby 11 listopada 2018 roku odbyło się referendum,w którym Polacy wypowiedzieliby się również co do kierunków zmian ustrojowych w Polsce,oraz wypowiedzenia się,czy konstytucja obowiązująca w Polsce od 20 lat funkcjonuje dobrze,czy są obywatele zadowoleni z Konstytucji, czy też wymaga ona zmian.
Prezydent zwróci się do Senatu,aby 11 listopada 2018 roku odbyło się referendum ale jest to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.
Na dzisiaj propozycja ta nie ma uzasadnienia prawnego. Referendum może być tylko dla zatwierdzenia lub odrzucenia projektu nowej Konstytucji. To co się obecnie proponuje, to nie jest referendum tylko sondaż.
Po propozycji prezydenta, rozpoczęła się jak Polska długa i szeroka narodowa dyskusja na temat potrzeby przyjęcia nowej Konstytucji.
Jedni twierdzą że prezydent powinien najpierw redukować napięcie polityczne, okazać bezstronność i zadeklarować że naprawi szkody wyrządzone Trybunałowi Konstytucyjnemu, bo bez tego żadne referendum konstytucyjne nie będzie możliwe, a tym bardziej powinien przestać łamać standardy demokratycznego państwa.
Drudzy nie zagłębiając się w szczegóły polskiej konstytucji zabierają głos i uważają że Konstytucje można zmieniać tak często jak zwykłe ustawy.
Rzadko wymieniają jakieś konkretne wady,posługują się jedynie określeniami w rodzaju ,,postkomunistyczna’’, ,,niedopasowana do wymogów współczesności’’, ,,przestarzała’’. Można mieć przecież różne pomysły i różnie je określać,ale przecież ustrój państwa nie powinien się nieustannie zmieniać.
Inni eksperci od ustawy zasadniczej twierdzą że prezydent Andrzej Duda proponuje referendum na temat nowej Konstytucji której nie ma, bo nie zaproponował żadnego nowego jej projektu. Obecna była dyskutowana przez wiele lat ze środowiskami parlamentarnymi, natomiast prezydent chce referendum za rok. Uważają że obecna nie wymaga wymiany na nową, gdyż jest nowoczesna stanowi dowód siły i mądrości Polaków i trzeba ją tylko przestrzegać,a jak zachodzi potrzeba to też i bronić.
Jeszcze inni znawcy Konstytucji uważają że nie można jej zmieniać w momencie tak wielkiego skłócenia społeczeństwa. PiS wprowadził taką atmosferę że nikt nie wie, o co chodzi a może chodzi tylko o to aby się kłócić.
Czy zatem jest jest to dobra atmosfera do jej zmiany, gdy najchętniej o zmianie Konstytucji wypowiadają się ci którzy ją łamią.
Wśród zwolenników którzy podjęli akcję w obronie obecnie obowiązującej Konstytucji przed ludźmi którzy jej nie przestrzegają, znajduje się również Sojusz Lewicy Demokratycznej,który uważa że spełnia ona wszystkie zasady państwa demokratycznego. Zapewnia swobody obywatelskie i światopoglądowe. Chroni własność i zapewnia równość obywateli wobec prawa. Zapewnia równowagę władzy uchwałodawczej,wykonawczej i sądowniczej. Przestrzega zasady państwa prawa w standardach zachodnich krajów europejskich. Gwarantuje udział Polski w demokratycznych strukturach Unii Europejskiej.
SLD jest dumna z Konstytucji, zawsze ją będzie bronić, gdyż stanowi ona jeden z dwóch filarów, na których budowano pomyślność naszego kraju w ciągu ostatnich
20 lat, a drugi filar to wejście Polski do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004r. Konstytucje trzeba bronić, bo ponad 20 lat stała się godnym fundamentem nowego ustroju państwowego, stabilizującym od strony prawnej ważne dziedziny życia społecznego, w tym przede wszystkim prawa człowieka. Przecież to my Polacy razem tworzymy wspólne państwo i chcemy aby było ono silne,bezpieczne oraz zdolne do zaspakajania potrzeb nas wszystkich.
Każdy z nas może mieć inne zdanie odnośnie Konstytucji,są tacy którzy krytycznie odnoszą się do pomysłu Prezydenta Andrzeja Dudy na temat referendum konstytucyjnego bo uważają że prezydent jako strażnik Konstytucji,nie powinien promować jej zmiany w sposób niekonstytucyjny ponieważ najpierw dokonuje się zmian w Konstytucji,nowa ustawa zasadnicza przyjmowana jest przez Zgromadzenie Narodowe i wtedy przyjmowana jest przez naród.
Niektórzy uważają że może należałoby najpierw zastanowić się nad przyłożeniem większej wagi do edukacji,do wychowania obywatelskiego dotyczącego Konstytucji.
SLD w całym kraju zamierza rozdać pół miliona egzemplarzy, aby przypomnieć i podkreślić 20 lecie udanego referendum konstytucyjnego dzięki czemu mamy ustawę zasadniczą. Mieszkańcy miast pozytywnie przyjmują akcję SLD, ale czy tak jak deklarują z pewnością Konstytucję przeczytają, bo treść jej trzeba najpierw poznać,przestrzegać ją, a dopiero później rozmawiać o jej zmianach.
Zdaniem SLD Konstytucja jest łamana i stąd ogólnokrajowa akcja rozdawania ustawy zasadniczej.
Dzisiaj Konstytucja jest wykorzystywana jako narzędzie polityczne i dlatego Sojusz Lewicy Demokratycznej nie zgadza się na to aby była instrumentem gry politycznej i nie może być tylko sprawą partyjną, bo jest to sprawa ogólnonarodowa, ustrojowa i dotycząca fundamentów demokracji.
Prezydent Andrzej Duda zaprasza wszystkich Polaków do dyskusji o zmianie Konstytucji,gdzie są zapisane nasze prawa. Obecnie Konstytucja w naszym kraju przez część polityków prawicowych traktowana jako dokument bezużyteczny, mimo to trzeba przecież Konstytucje szanować, traktować ją bardzo poważnie a nie używać ją tylko dla swoich interesów partyjnych.
Uważam że trzeba kontynuować rozmowy o Konstytucji, aby każdy był z niej dumny, ale nie można ograniczać ją horyzontem czasowym, że za parę miesięcy uchwali się nową.
Dyskusja powinna trwać, ale podstawą do dyskusji o jej zmianie nie może być świadome łamanie jej zapisów przez obecnie panujący obóz rządzący spod znaku PiS.
Partia PiS otrzymała mandat do rządzenia a nie do zmiany Konstytucji i jest ona zobowiązana do przestrzegania jej obowiązujących zapisów.
Konstytucja obecnie ma 243 artykuły,ale nie jest to aż tak wielka jej wada i powód by zmieniać obecną Konstytucje Rzeczypospolitej Polskiej.
Może najpierw należałoby ją tylko przestrzegać, a nie zmieniać i pozostawić ją w spokoju?
Adam Pajda

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem