Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Parlament Europejski: Debata poprzedzająca ostateczne głosowanie w sprawie ACTA

dodano 2012-07-04 12:21 w kategorii: Ludzie

W przeddzień ostatecznego głosowania Parlamentu Europejskiego nad umową handlową dotyczącą zwalczania obrotu towarami podrobionymi (ACTA) eurodeputowani mieli okazję przedstawić swe stanowiska w trakcie debaty plenarnej w Strasburgu. Zwolennicy porozumienia - głównie posłowie Europejskiej Partii Ludowej - wyrazili przekonanie, że umowy nie należy odrzucać przed wydaniem odpowiedniego orzeczenia przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Powoływali się również na korzystne skutki, które ich staniem niosłaby za sobą ACTA, takie jak ochrona miejsc pracy w Europie oraz bezpieczeństwo pacjentów. 

Głosy krytyki pochodziły głównie ze strony frakcji lewicowych - Socjalistów i Demokratów (S&D), Zielonych i GUE, a także liberałów (ALDE). Zdaniem sprawozdawcy ACTA Davida Martina (S&D) wątpliwości co do porozumienia można zawrzeć w trzech punktach: brak jasnej definicji skali handlowej, obawy dotyczące nadmiernych sankcji oraz rola dostawców usług internetowych, którzy po implementacji umowy mieliby pełnić funkcję "policji internetowej". Jak zauważył Martin, w tym konkretnym przypadku "diabeł tkwi w braku szczegółów".
 
Według Marka Siwca (SLD) losy ACTA to historia arogancji, tajnych negocjacji i lekceważenia zainteresowanych stron, następnie buntu obywateli, a wreszcie strachu przed ulicą i wycofywania się rządów ze swych stanowisk. Europoseł przestrzegł swoich kolegów przed kolejnymi próbami wprowadzania regulacji dotyczących internetu bocznymi drzwiami, bo "ACTA umrze jako sierota, ale problemy pozostaną". Z kolei Lidia Geringer de Oedenberg (SLD) zwróciła uwagę na mobilizację milionów obywateli i odpowiedzialność za ich prawa, która spoczywa na eurodeputowanych. 


Komentarze

Wydarzenia

 • Testament Kality realizowany w sposób niedoskonały

  wczoraj o 17:48

  - Cieszymy się, że Testament Kality jest w pewien sposób realizowany, ale jest on realizowany w sposób bardzo niedoskonały. Największym mankamentem tej ustawy i chcę, żeby to wyraźnie wybrzmiało, jest to, że ta ustawa nie pozwala na uprawianie konopi indyjskich w Polsce – ocenił Andrzej Rozenek.czytaj więcej»

 • Rozenek: Ustawa „dezubekizacyjna" nieludzka i bestialska

  wczoraj o 15:55

  - 16 grudnia 2016 r. w budynku Sejmu, w podejrzanych okolicznościach prawnych przyjęto ustawę tzw. „dezubekizacyjną”, ustawę zmieniającą zaopatrzenie emerytalne wielu funkcjonariuszy w taki sposób, że objęła ona wszystkie służby mundurowe – powiedział Andrzej Rozenek, polityk SLD.czytaj więcej»

 • Wenderlich: Komisje śledcze teatrem

  wczoraj o 07:31

  - Pamiętam poprzednie komisje śledcze, począwszy od tej pierwszej do kolejnych i wszystkie były teatrem – powiedział Jerzy Wenderlich, wiceprzewodniczący SLD w programie „Rozmowa Polityczna” komentując działalność komisji śledczej ds. Ambr Gold. czytaj więcej»

 • Rozenek: Czy PiS uniemożliwia pracę NIK?

  przedwczoraj o 11:54

  - 5 kwietnia 2017 r. złożyliśmy do szefa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego zawiadomienie dotyczące komisji smoleńskiej, pytaliśmy w tym zawiadomieniu jak wydawane są pieniądze przeznaczone na tę komisję – stwierdził Andrzej Rozenek, polityk SLD podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie 22 czerwca 2czytaj więcej»

 • Andrzej Rozenek wstępuje do SLD. Rada Krajowa partii w najbliższą sobotę.

  przedwczoraj o 10:57

  - Witamy Andrzeja Rozenka w szeregach Sojuszu Lewicy Demokratycznej -ogłosiła Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa SLD. - W najbliższą sobotę, 24 czerwca, odbędzie się Rada Krajowa partii - zapowiedział Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.