Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

SLD w Pabianicach broni Pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe

dodano 2017-07-06 19:43 w kategorii: Akcje

Sojusz Lewicy Demokratycznej w Pabianicach, podczas czwartkowej konferencji prasowej, stanowczo zaprotestował przeciwko absurdalnej i bezmyślnej dekomunizacji.

Nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu, przyjęta przez Senat, pozwala teraz na usuwanie z przestrzeni publicznej nie tylko nazw ulic czy placów kojarzących się z Polską Ludową, ale także tablic pamiątkowych, czy pomników. W związku z tym pojawiła się groźba przymusowego usunięcia Pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe znajdującego się na Starym Rynku w Pabianicach. Politycy SLD nie zgadzają się na niszczenie historii i jej zakłamywanie.

"Apelujemy do polityków PiS: opamiętajcie się! Uszanujcie historię i pamięć poprzednich pokoleń! Pomnik Bojowników powstał w 1968 roku i był sfinansowany ze zbiórki publicznej, w której udział wzięli mieszkańcy Pabianic. Stanowi nieodłączny element historii Pabianic, nie ma naszej zgody na jego usunięcie" - mówi Aleksandra Stasiak, wiceprzewodnicząca SLD w Pabianicach.

Politycy SLD przypomnieli, że w okresie PRL powstawały nie tylko pomniki, ale także bloki mieszkalne, szpitale, szkoły czy przedszkola. To właśnie w tych szkołach politycy prawicy zdobywali wykształcenie, w tych szpitalach się leczyli a miliony Polek i Polaków wciąż mieszkają w mieszkaniach wybudowanych dzięki Polsce Ludowej.

"Dzisiaj w dobie przekłamania i narzucania przez rządzących swojej historycznej narracji jako mój moralny obowiązek pod pomnikiem „Walki o wyzwolenie społeczne i narodowe” było oddanie hołdu tym wszystkim, którzy budowali w sposób duchowy i materialny naszą ojczyznę a w mojej ocenie stanowią oni dziś właśnie prawdziwie wyklętych" - dodał Marek Gryglewski, sekretarz SLD w Pabianicach.

 Komentarze

Wydarzenia

 • Uroczystości związane z 73. rocznicą Bitwy pod Gruszką

  godzinę temu

  24. września odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą Bitwy pod Gruszką. Organizatorem był Sojusz Lewicy Demokratycznej, który co roku przypomina mieszkańcom regionu o tej bitwie. W uroczystościach wzięli udział m.in.: Przewodniczący SLD Włodek Czarzasty, Sekretarz Generalny SLD Marcin Kulasczytaj więcej»

 • Zemke: Propagandowy prestiż bez konkretów

  4 godziny temu

  - Przy okazji wizyty szefa MON w Pentagonie powinny paść deklaracje, które będą miały przełożenie na jakość polskiego wojska. Ich brak każe przypuszczać, że spotkanie ministra Macierewicza z sekretarzem obrony USA miało wymiar polityczno–propagandowy – mówi w rozmowie z Onetem Janusz Zemke, europoseczytaj więcej»

 • Liberadzki: AfD nie jest dobrą alternatywą

  4 godziny temu

  - Dwie partie wiodące powinny po tej wielkiej koalicji się rozejść i stworzyć zdrową alternatywę – powiedział prof. Bogusław Liberadzki komentując sondaże exit poll po wyborach Niemczech.czytaj więcej»

 • Czarzasty: Nie podpiszę się pod hasłem "znienawidzić elektorat PiS-u”

  3 dni temu, 2017-09-22

  - Na pewno nie będę się podpisywał pod prymitywnym hasłem „znienawidzić elektorat PiS-u”, bo cokolwiek budowane na nienawiści, jest głupie i niestabilne – mówił w Radiu Dla Ciebie Włodzimierz Czarzasty.czytaj więcej»

 • Senyszyn: Donos do CBA ma odwrócić uwagę od istoty sprawy

  4 dni temu, 2017-09-21

  - PiS robi to na bezczelnego, a cała afera z donosem do Centralnego Biura Antykorupcyjnego ma za zadanie odwrócić uwagę od tych nieprawidłowości związanych z wydaniem 19 mln złotych na kampanię „Sprawiedliwe Sądy” - oceniła prof. Joanna Senyszyn komentując sprawdzanie przez CBA współpracowników premczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.