Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Ukraina pluje Polsce w twarz

dodano 2017-04-20 13:02 w kategorii: Ludzie

    Warszawa i Kijów deklaratywnie wymieniają frazesy o współpracy i partnerstwie. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej. Samorządy naszego wschodniego sąsiada ustanowiły 2017 rokiem UPA. W akcie niebywałej bezczelności taką uchwałę podjęła również Obwodowa Rada Wołyńska, zarządzająca regionem, gdzie z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło w 1943 roku 120 tys. Polaków.

 

www.flickr.com/photos/gwp57/georgepankievytch

Uchwała w Obwodowej Radzie Wołyńskiej przeszła miażdżącą większością głosów – „za” głosowało 46 z 53 lokalnych deputowanych.

Kolejny był Lwów. Przewodniczący Lwowskiej rady Obwodowej Ołech Syniutka ma stanąć na czele utworzonego Komitetu Organizacyjnego. W zachodnich regionach Ukrainy takie inicjatywy mają na celu odnowienie pomników UPA, organizacja wystaw, seminariów i spotkań dotyczących ”chwały bojowej” UPA, a także wdrożenie socjalnych ulg dla weteranów oddziałów nacjonalistycznych morderców.

Gloryfikacja UPA ma szansę osiągnąć oficjalny status państwowy. W ukraińskim parlamencie złożono dwa projekty uchwał, mających na celu godne upamiętnienie 75 rocznicy powstania formacji. Złożyli je deputowani z „Batkiwszczyny” Julii Tymoszenko i z frakcji Front Ludowy. Parlamentarzyści przewidują, że w całym kraju odbędą się specjalne uroczystości ku czci UPA, a także przedsięwzięcia mające na celu zainteresowanie młodego pokolenia „heroicznymi kartami historii walki narodu ukraińskiego za swoją niepodległość”. Można domniemywać, że „prawda” ta nie będzie obejmować historii Rzezi Wołyńskiej.

To kolejna decyzja oficjalnego Kijowa, która podważa zapewnienia większości polskiej klasy politycznej, przekonującej, że na Ukrainie nie ma problemu nacjonalizmu i gloryfikacji ludobójstwa na Kresach.

    MW.; portal STRAJK.eu

    Fot; wiadomości.onet.pl

 

 Komentarze

Wydarzenia

 • Testament Kality realizowany w sposób niedoskonały

  godzinę temu

  - Cieszymy się, że Testament Kality jest w pewien sposób realizowany, ale jest on realizowany w sposób bardzo niedoskonały. Największym mankamentem tej ustawy i chcę, żeby to wyraźnie wybrzmiało, jest to, że ta ustawa nie pozwala na uprawianie konopi indyjskich w Polsce – ocenił Andrzej Rozenek.czytaj więcej»

 • Rozenek: Ustawa „dezubekizacyjna" nieludzka i bestialska

  3 godziny temu

  - 16 grudnia 2016 r. w budynku Sejmu, w podejrzanych okolicznościach prawnych przyjęto ustawę tzw. „dezubekizacyjną”, ustawę zmieniającą zaopatrzenie emerytalne wielu funkcjonariuszy w taki sposób, że objęła ona wszystkie służby mundurowe – powiedział Andrzej Rozenek, polityk SLD.czytaj więcej»

 • Wenderlich: Komisje śledcze teatrem

  dzisiaj o 07:31

  - Pamiętam poprzednie komisje śledcze, począwszy od tej pierwszej do kolejnych i wszystkie były teatrem – powiedział Jerzy Wenderlich, wiceprzewodniczący SLD w programie „Rozmowa Polityczna” komentując działalność komisji śledczej ds. Ambr Gold. czytaj więcej»

 • Rozenek: Czy PiS uniemożliwia pracę NIK?

  wczoraj o 11:54

  - 5 kwietnia 2017 r. złożyliśmy do szefa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego zawiadomienie dotyczące komisji smoleńskiej, pytaliśmy w tym zawiadomieniu jak wydawane są pieniądze przeznaczone na tę komisję – stwierdził Andrzej Rozenek, polityk SLD podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie 22 czerwca 2czytaj więcej»

 • Andrzej Rozenek wstępuje do SLD. Rada Krajowa partii w najbliższą sobotę.

  wczoraj o 10:57

  - Witamy Andrzeja Rozenka w szeregach Sojuszu Lewicy Demokratycznej -ogłosiła Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa SLD. - W najbliższą sobotę, 24 czerwca, odbędzie się Rada Krajowa partii - zapowiedział Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.