Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta

dodano 2017-04-19 15:20 w kategorii: Akcje

19 kwietnia 1943 wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Podczas dzisiejszych obchodów hołd poległym w imieniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożyli: Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący; Sebastian Wierzbickim, wiceprzewodniczący; Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa oraz Katarzyna Pierkarska, radnaSejmiku  Województwa Mazowieckiego .

Powstanie w getcie to jedna z najtragiczniejszych kart w historii Polski i zarazem jedna najchlubniejszych kart w historii lewicy. Trzon Żydowskiej Organizacji Bojowej – głównej siły zbrojnej walczącego getta – tworzyli młodzi lewicowcy. Od socjalistów z Bundu i Cukunftu, przez lewicowych syjonistów z Haszomer Hecair, Poalej Syjon, po komunistów z Polskiej Partii Robotniczej. Lewicowymi syjnonistami byli Mordechaj Anielewicz, Icchak Cukierman, Cywia Lubetkin. Bundowcem był Marek Edelman.

Powstańcy nie mieli szans na zwycięstwo. Dysproporcja sił była zbyt wielka. W tłumienie Powstania Niemcy zaangażowali ponad 2000 żołnierzy w tym grenadierów pancernych i kawalerię SS oraz kolaboranckie oddziały ukraińskie i łotewskie. Najbardziej dramatycznym momentem powstania było otoczenie głównego bunkru ŻOB przy ulicy Miłej 18. W bunkrze Anielewicza samobójczą śmierć  wybrało – otoczone przez Niemców i Ukraińców – dowództwo ŻOB na czele z Mordechajem Anielewiczem.

Powstańcom pomagała przede wszystkim lewica, zarówno socjalistyczna jak i pepeerowska. Na wysokości zadania stanęła również Żegota. Jednocześnie część prawicy nie uważała walczących Żydów za swoich sojuszników. Ocaleli z powstania żydowscy bojowcy zasilili szeregi Gwardii Ludowej, tworząc oddział GL im. Anielewicza. Został on wyniszczony w walkach z Niemcami, ale również z Narodowymi Siłami Zbrojnymi.

Powstanie w Getcie Warszawskim przyniosło śmierć ok 56 tys. Żydów.Komentarze

Wydarzenia

 • Uroczystości związane z 73. rocznicą Bitwy pod Gruszką

  godzinę temu

  24. września odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą Bitwy pod Gruszką. Organizatorem był Sojusz Lewicy Demokratycznej, który co roku przypomina mieszkańcom regionu o tej bitwie. W uroczystościach wzięli udział m.in.: Przewodniczący SLD Włodek Czarzasty, Sekretarz Generalny SLD Marcin Kulasczytaj więcej»

 • Zemke: Propagandowy prestiż bez konkretów

  4 godziny temu

  - Przy okazji wizyty szefa MON w Pentagonie powinny paść deklaracje, które będą miały przełożenie na jakość polskiego wojska. Ich brak każe przypuszczać, że spotkanie ministra Macierewicza z sekretarzem obrony USA miało wymiar polityczno–propagandowy – mówi w rozmowie z Onetem Janusz Zemke, europoseczytaj więcej»

 • Liberadzki: AfD nie jest dobrą alternatywą

  4 godziny temu

  - Dwie partie wiodące powinny po tej wielkiej koalicji się rozejść i stworzyć zdrową alternatywę – powiedział prof. Bogusław Liberadzki komentując sondaże exit poll po wyborach Niemczech.czytaj więcej»

 • Czarzasty: Nie podpiszę się pod hasłem "znienawidzić elektorat PiS-u”

  3 dni temu, 2017-09-22

  - Na pewno nie będę się podpisywał pod prymitywnym hasłem „znienawidzić elektorat PiS-u”, bo cokolwiek budowane na nienawiści, jest głupie i niestabilne – mówił w Radiu Dla Ciebie Włodzimierz Czarzasty.czytaj więcej»

 • Senyszyn: Donos do CBA ma odwrócić uwagę od istoty sprawy

  4 dni temu, 2017-09-21

  - PiS robi to na bezczelnego, a cała afera z donosem do Centralnego Biura Antykorupcyjnego ma za zadanie odwrócić uwagę od tych nieprawidłowości związanych z wydaniem 19 mln złotych na kampanię „Sprawiedliwe Sądy” - oceniła prof. Joanna Senyszyn komentując sprawdzanie przez CBA współpracowników premczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.