Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Podziel się żywnością

dodano 2017-03-28 11:58 w kategorii: Powiatowe

Dzielenie się jedzeniem (foodsharing) to nowy trend w Europie. Do Polski przyszedł z Niemiec. O utworzenie łódzkiej jadłodzielni zabiegają wiceprzewodnicząca Klubu Radnych SLD Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Oksana Hałatyn-Burda z Fundacji „W Człowieku Widzieć Brata" oraz Agnieszka Laskowska z ruchu społecznego Foodsharing Łódź.

Radna obiecała pomóc w znalezieniu miejskiego lokalu na ten cel. Najlepiej, żeby znajdował się on w centrum Łodzi. Dobrze byłoby też utworzyć jadłodzielnie w dzielnicach, w ogólnodostępnych miejscach. Swoje lokale, ich wyposażenie (lodówki, regały, szafki - także być używane) mogą udostępniać również łodzianie. Poszukiwani są również wolontariusze, którzy pomogliby w ratowaniu żywności oraz trzymali pieczę nad funkcjonowaniem lokalu.

Jadłodzielnie otwarto już w Warszawie, Toruniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Grudziądzu i Krakowie. Cieszą się dużym zainteresowaniem. W niektórych miastach działają nawet 24 godziny na dobę. Każdy może przynieść do nich zbędną żywność (poza mięsem, produktami zawierającymi surowe jaja i alkoholem), a także się nią posilić - niezależnie od statusu materialnego, społecznego, wieku.

W Polsce rocznie około 9 milionów ton jedzenia nadającego się do spożycia ląduje na śmietniku, z czego aż 6,5 mln jest marnotrawiona przez przemysł spożywczy. Każdy z nas wyrzuca 52 kg żywności w skali roku. To plasuje nasz kraj na 5. pozycji państw marnujących jedzenie w Unii Europejskiej - za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią.

Bieżące informacje są dostępne na https://www.facebook.com/FoodsharingLodz/.

Kontakt: lodz@foodsharing.pl

Oksana Hałatyn-Burda, tel.  691 051 702

Więcej w materiale filmowym.

Źródło.Komentarze

Wydarzenia

 • Testament Kality realizowany w sposób niedoskonały

  4 godziny temu

  - Cieszymy się, że Testament Kality jest w pewien sposób realizowany, ale jest on realizowany w sposób bardzo niedoskonały. Największym mankamentem tej ustawy i chcę, żeby to wyraźnie wybrzmiało, jest to, że ta ustawa nie pozwala na uprawianie konopi indyjskich w Polsce – ocenił Andrzej Rozenek.czytaj więcej»

 • Rozenek: Ustawa „dezubekizacyjna" nieludzka i bestialska

  6 godzin temu

  - 16 grudnia 2016 r. w budynku Sejmu, w podejrzanych okolicznościach prawnych przyjęto ustawę tzw. „dezubekizacyjną”, ustawę zmieniającą zaopatrzenie emerytalne wielu funkcjonariuszy w taki sposób, że objęła ona wszystkie służby mundurowe – powiedział Andrzej Rozenek, polityk SLD.czytaj więcej»

 • Wenderlich: Komisje śledcze teatrem

  dzisiaj o 07:31

  - Pamiętam poprzednie komisje śledcze, począwszy od tej pierwszej do kolejnych i wszystkie były teatrem – powiedział Jerzy Wenderlich, wiceprzewodniczący SLD w programie „Rozmowa Polityczna” komentując działalność komisji śledczej ds. Ambr Gold. czytaj więcej»

 • Rozenek: Czy PiS uniemożliwia pracę NIK?

  wczoraj o 11:54

  - 5 kwietnia 2017 r. złożyliśmy do szefa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego zawiadomienie dotyczące komisji smoleńskiej, pytaliśmy w tym zawiadomieniu jak wydawane są pieniądze przeznaczone na tę komisję – stwierdził Andrzej Rozenek, polityk SLD podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie 22 czerwca 2czytaj więcej»

 • Andrzej Rozenek wstępuje do SLD. Rada Krajowa partii w najbliższą sobotę.

  wczoraj o 10:57

  - Witamy Andrzeja Rozenka w szeregach Sojuszu Lewicy Demokratycznej -ogłosiła Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa SLD. - W najbliższą sobotę, 24 czerwca, odbędzie się Rada Krajowa partii - zapowiedział Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.