Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Zbiórka podpisów - referendum edukacyjne

dodano ponad tydzień temu, 2017-03-18 w kategorii: Powiatowe

Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej zbierali w sobotę (18 marca) przy targowisku Górniak podpisy w sprawie organizacji referendum szkolnego. Inicjatywa Związku Nauczycielstwa Polskiego, do której przyłączyło się SLD, ma pozwolić Polakom zdecydować o reformie oświaty. Sojusz przy okazji proponuję swoją wizję reformy.

Przeciwnicy reformy edukacji PiS nie składają broni. Chociaż ustawa wprowadzająca zmiany w systemie edukacji została w styczniu podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, w całej Polsce zbierane są podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum szkolnego. To ma być szansa dla obywateli, aby zdecydowali m.in. o likwidacji gimnazjów, powrocie do 8-letnich szkół podstawowych i wydłużonej o rok edukacji w szkołach średnich.

W ubiegłym tygodniu zebranych podpisów było 350 tysięcy. Potrzebne jest 150 tys. więcej, aby obywatele kraju mogli skierować wniosek o organizację referendum. W sobotę przy łódzkim Górniaku do podpisywania wniosków zachęcali wiceprzewodniczący SLD Tomasz Trela oraz radni miejscy SLD: Sylwester Pawłowski i Małgorzata Moskwa-Wodnicka. - Jestem przekonany, że w całej Polsce zostanie zebrana wymagana liczba podpisów - mówi Tomasz Trela. - Kiedy to się stanie, mam nadzieję, że prezes Jarosław Kaczyński weźmie je pod uwagę i referendum się odbędzie. Podczas ostatniej kadencji Sejmu wielokrotnie mówił o tym, że trzeba słuchać głosu Suwerena, jakim jest naród, więc liczymy na to, że Suweren będzie miał możliwość się wypowiedzieć w sprawie reformy - dodał wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialny za miejską oświatę.

Przeciwnicy reformy chcą, aby powrócić do dyskusji na temat tego, jak powinien wyglądać system szkół w Polsce. Radna Moskwa - Wodnicka twierdzi, że nadal rodzice dopytują, na czym dokładnie mają polegać zmiany, co ma świadczyć o tym, że konsultacje społeczne podczas przygotowywania reformy były nieudolne. SLD chce, aby w trakcie debaty przeanalizować ich pomysł na nowy system. - Proponujemy czteroletnie szkoły podstawowe, czteroletnie gimnazja, czteroletnie licea i pięcioletnie technika. To zmiany oparty na istniejącej strukturze. Myślę, że ten pomysł byłby zaakceptowany przez rodziców, jaki i środowiska edukacyjne - mówi Tomasz Trela.
 
R_SZ_2017_2
 
Źródło:
http://www.dzienniklodzki.pl/aktualnosci/a/referendum-szkolne-sld-zbieralo-podpisy-przy-gorniaku-zdjecia,11896659/

 Komentarze

Wydarzenia

 • Iwiński: Minister Waszczykowski bardzo szkodzi pozycji Polski za granicą

  4 godziny temu

  - Dyplomaci bardzo często, trzymają język za zębami, a jeżeli wypowiadają jakieś formuły, są one bardzo ostrożne – powiedział prof. Tadeusz Iwiński na antenie TVN24 BiŚ 28 marca 2017 r., komentując słowa szefa MSZ na temat rzekomo nielegalnego wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Zostaniemy w ogonie, a nie w szpicy

  5 godzin temu

  - Polska stworzyła wokół siebie takie warunki, że część Unii Europejskiej zaczęła myśleć o Polsce, że ta chce z tej Unii wyjść – powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD w programie „Gość Poranka” na antenie TVP Info 28 marca 2017 r., komentując szczyt Unii Europejskiej w Rzymieczytaj więcej»

 • Makarewicz: PiS przeszacował skalę eurosceptycyzmu w Polsce

  dzisiaj o 07:35

  - Wprowadzaliśmy Polskę do Unii Europejskiej, jak kiedyś będzie, odpukać, taka potrzeba, to wprowadzimy ją jeszcze raz – powiedział Błażej Makarewicz, przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów w programie Scena Polityczna, Radia Polska Live, komentując eurosceptyczną politykę PiSczytaj więcej»

 • Liberadzki: Tak, Polska chce być w Unii Europejskiej

  wczoraj o 08:13

  - Deklaracja Rzymska to jest wzmocnienie pozycji Unii Europejskiej, ta deklaracja to jest podkreślenie woli pójścia Unii Europejskiej w kierunku przemian i reformy – powiedział prof. Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego w programie „Bez retuszu” na antenie TVP Info.czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska jest w Unii, jest tylko pytanie jak bardzo Unia jest w Polsce

  przedwczoraj o 14:16

  Profesor Liberadzki w swoim wystąpieniu podkreślił, iż Unii Europejska po szczycie w Rzymie wyszła wzmocniona., a Polska przestała być państwem, przy którym stawia się znak zapytania, czy ten kraj jest w UE. – Jest tylko pytanie jak bardzo Unia jest w Polsce – oświadczył prof. Bogusław Liberadzki. czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.

Zamknij