Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Zbiórka podpisów - referendum edukacyjne

dodano 2017-03-18 12:30 w kategorii: Powiatowe

Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej zbierali w sobotę (18 marca) przy targowisku Górniak podpisy w sprawie organizacji referendum szkolnego. Inicjatywa Związku Nauczycielstwa Polskiego, do której przyłączyło się SLD, ma pozwolić Polakom zdecydować o reformie oświaty. Sojusz przy okazji proponuję swoją wizję reformy.

Przeciwnicy reformy edukacji PiS nie składają broni. Chociaż ustawa wprowadzająca zmiany w systemie edukacji została w styczniu podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, w całej Polsce zbierane są podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum szkolnego. To ma być szansa dla obywateli, aby zdecydowali m.in. o likwidacji gimnazjów, powrocie do 8-letnich szkół podstawowych i wydłużonej o rok edukacji w szkołach średnich.

W ubiegłym tygodniu zebranych podpisów było 350 tysięcy. Potrzebne jest 150 tys. więcej, aby obywatele kraju mogli skierować wniosek o organizację referendum. W sobotę przy łódzkim Górniaku do podpisywania wniosków zachęcali wiceprzewodniczący SLD Tomasz Trela oraz radni miejscy SLD: Sylwester Pawłowski i Małgorzata Moskwa-Wodnicka. - Jestem przekonany, że w całej Polsce zostanie zebrana wymagana liczba podpisów - mówi Tomasz Trela. - Kiedy to się stanie, mam nadzieję, że prezes Jarosław Kaczyński weźmie je pod uwagę i referendum się odbędzie. Podczas ostatniej kadencji Sejmu wielokrotnie mówił o tym, że trzeba słuchać głosu Suwerena, jakim jest naród, więc liczymy na to, że Suweren będzie miał możliwość się wypowiedzieć w sprawie reformy - dodał wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialny za miejską oświatę.

Przeciwnicy reformy chcą, aby powrócić do dyskusji na temat tego, jak powinien wyglądać system szkół w Polsce. Radna Moskwa - Wodnicka twierdzi, że nadal rodzice dopytują, na czym dokładnie mają polegać zmiany, co ma świadczyć o tym, że konsultacje społeczne podczas przygotowywania reformy były nieudolne. SLD chce, aby w trakcie debaty przeanalizować ich pomysł na nowy system. - Proponujemy czteroletnie szkoły podstawowe, czteroletnie gimnazja, czteroletnie licea i pięcioletnie technika. To zmiany oparty na istniejącej strukturze. Myślę, że ten pomysł byłby zaakceptowany przez rodziców, jaki i środowiska edukacyjne - mówi Tomasz Trela.
 
R_SZ_2017_2
 
Źródło:
http://www.dzienniklodzki.pl/aktualnosci/a/referendum-szkolne-sld-zbieralo-podpisy-przy-gorniaku-zdjecia,11896659/

 Komentarze

Wydarzenia

 • Gawkowski: ONR i Młodzież Wszechpolską powinno się zdelegalizować

  2 godziny temu

  - Bandyctwo w wydaniu ludzi, który przychodzą na imprezę innej organizacji po to, by bić niewinnych ludzi powinno być tępione. Ci ludzie powinni być zamykani w więzieniach – powiedział w audycji 24 Pytania wiceprzewodniczący SLD Krzysztof Gawkowski. czytaj więcej»

 • Gawkowski: Komisja śledcza ds. Amber Gold polityczną hucpą

  2 godziny temu

  - PiS będzie robić wszystko, aby komisja śledcza w sprawie Amber Gold była coraz większym fajerwerkiem politycznym, aby wszystko co tam się dzieje było transmitowane, pokazywane i stanowiło paliwo dla sporu pomiędzy PiS a PO. - powiedział Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący SLD w programie „Prosczytaj więcej»

 • Rozenek: Przystanek Woodstock powinien się odbyć

  3 godziny temu

  - Przystanek Woodstock to jest wielkie święto młodzieży i należy się młodym ludziom. Jurek Owsiak zapewnia, że będzie bezpiecznie i trudno mu nie wierzyć, to jest człowiek doświadczony i wiele takich imprez zorganizował – powiedział Andrzej Rozenek, polityk SLD w programie #RZECZoPOLITYCE komentującczytaj więcej»

 • SLD Lewica Razem wystawi do sejmików byłych parlamentarzystów

  przedwczoraj o 16:13

  Sojusz wraz z partnerami politycznymi pójdzie do wyborów na szczeblu sejmików wojewódzkich i rad powiatów pod szyldem SLD Lewica Razem. Wszyscy byli parlamentarzyści Sojuszu mają startować do sejmików wojewódzkich – to najważniejsze decyzje organizacyjne Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej,czytaj więcej»

 • Testament Kality realizowany w sposób niedoskonały

  2 dni temu, 2017-06-23

  - Cieszymy się, że Testament Kality jest w pewien sposób realizowany, ale jest on realizowany w sposób bardzo niedoskonały. Największym mankamentem tej ustawy i chcę, żeby to wyraźnie wybrzmiało, jest to, że ta ustawa nie pozwala na uprawianie konopi indyjskich w Polsce – ocenił Andrzej Rozenek.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.