Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

PROJEKT-uchwła/stanowisko

dodano 2016-10-21 11:50 w kategorii: Informacje

Pomorska Rada Wojewódzka Sojuszu Lewicy Demokratycznej wyrażą niepokój/sprzeciw wobec planów zmiany ustroju szkolnego.

W naszej opinii reforma forsowana przez minister Anne Zalewską jest nieprzygotowana,nie została poprzedzona konsultacjami i dyskusją ze środowiskiem oświatowym, w tym ze związkami zawodowymi. Niepokój budzą jej koszty społeczne i finansowe.

Powołaniu gimnazjów towarzyszą idea wyrównania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z mniejszych ośrodków. Wyniki egzaminów gimnazjalnych na Pomorzu pokazują, ze z spośród 16 gmin, w których osiągnięto wyniki lepsze niż średnia w kraju - 8 to były gminy wiejskie.

Likwidacją gimnazjów i przywrócenie 8. klasowej szkoły podstawowej i 4. letniego liceum musi uwzględniać wszystkie okoliczności, nie tylko uwagi krytyczne wobec niedostatków wychowawczych w niektórych placówkach.

Apelujemy do minister Zalewskiej o kierowanie się dobrem dzieci,dobrem edukacji,apelujemy o dialog i rozwagę przy dokonywaniu tak głębokich zmian, oświata to nie jest obszar decyzji arbitralnych.

PRW SLD zwraca także uwagę, ze projekt zmian ustroju szkolnego ułatwia prywatyzacje edukacji i przekazywanie zadań gminy podmiotom zewnętrznym, co jest w świetle rozstrzygnięcia TK niezgodne z ustawą o samorządzie gminy. Z perspektywy Gdańska, który zrealizował taki eksperyment w szkołę w Kokoszkach, prowadzoną za pieniądze publiczne przez spółkę prawa handlowego, uznany następnie przez sąd administracyjny za niezgodny z prawem - zastrzeżenie to jest szczególnie istotne.

Uznając prawo rządu do wprowadzania własnych zmian, uważamy, ze prawo to nie może naruszać prawa dzieci i młodzieży do dobrej,efektywnej edukacji, zapewniającej rozwój talentów i umiejętności społecznych.Komentarze

Wydarzenia

 • Gawkowski: ONR i Młodzież Wszechpolską powinno się zdelegalizować

  2 godziny temu

  - Bandyctwo w wydaniu ludzi, który przychodzą na imprezę innej organizacji po to, by bić niewinnych ludzi powinno być tępione. Ci ludzie powinni być zamykani w więzieniach – powiedział w audycji 24 Pytania wiceprzewodniczący SLD Krzysztof Gawkowski. czytaj więcej»

 • Gawkowski: Komisja śledcza ds. Amber Gold polityczną hucpą

  2 godziny temu

  - PiS będzie robić wszystko, aby komisja śledcza w sprawie Amber Gold była coraz większym fajerwerkiem politycznym, aby wszystko co tam się dzieje było transmitowane, pokazywane i stanowiło paliwo dla sporu pomiędzy PiS a PO. - powiedział Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący SLD w programie „Prosczytaj więcej»

 • Rozenek: Przystanek Woodstock powinien się odbyć

  3 godziny temu

  - Przystanek Woodstock to jest wielkie święto młodzieży i należy się młodym ludziom. Jurek Owsiak zapewnia, że będzie bezpiecznie i trudno mu nie wierzyć, to jest człowiek doświadczony i wiele takich imprez zorganizował – powiedział Andrzej Rozenek, polityk SLD w programie #RZECZoPOLITYCE komentującczytaj więcej»

 • SLD Lewica Razem wystawi do sejmików byłych parlamentarzystów

  przedwczoraj o 16:13

  Sojusz wraz z partnerami politycznymi pójdzie do wyborów na szczeblu sejmików wojewódzkich i rad powiatów pod szyldem SLD Lewica Razem. Wszyscy byli parlamentarzyści Sojuszu mają startować do sejmików wojewódzkich – to najważniejsze decyzje organizacyjne Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej,czytaj więcej»

 • Testament Kality realizowany w sposób niedoskonały

  2 dni temu, 2017-06-23

  - Cieszymy się, że Testament Kality jest w pewien sposób realizowany, ale jest on realizowany w sposób bardzo niedoskonały. Największym mankamentem tej ustawy i chcę, żeby to wyraźnie wybrzmiało, jest to, że ta ustawa nie pozwala na uprawianie konopi indyjskich w Polsce – ocenił Andrzej Rozenek.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.