Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Zemke: Obawiam się, że PiS ustrojowo może pójść śladem Węgier

dodano 2015-12-31 09:55 w kategorii: Ludzie

Eurodeputowany SLD Janusz Zemke w wywiadzie dla „Expressu Bydgoskiego“ wyraził obawę, że PiS, wprowadzając zmiany ustrojowe państwa, pójdzie śladem Węgier. 
 
Według europosła świadczy o tym to, co się dzieje wokół Trybunału Konstytucyjnego. PiS uzyskując w wyborach do parlamentu nieco ponad 35 proc. głosów, w wyniku różnych dziwnych zdarzeń, m.in. dlatego, że lewica nie przekroczyła progu wyborczego, ma samodzielną większość. A znając wizję państwa PiS, trudno przypuszczać, by Jarosław Kaczyński chciał się cofnąć“ – mówi Zemke "Expressowi". 
 
Jego zdaniem w 2016 r. nie ma szans na to, aby poprawiły się relacje partii rządzącej z opozycją. Przypuszczam, że te relacje będą się pogarszały, ponieważ taka jest logika konfrontacji. PiS zdecydowało się na politykę tłamszenia opozycji. Opozycja w związku z tym też zaostrza swój sposób działania i retorykę“ – dodaje. W wywiadzie Zemke stwierdził także, że przez działania PiS może zmienić się nastawienie Europy do Polski. 
 
Do tej pory Polska była traktowana w UE jako państwo euroentuzjastyczne, a Polacy należeli do narodów, które w największym stopniu utożsamiały się z UE. Boję się, że to może się zmienić, bo rząd PiS nastawiony jest do Brukseli sceptycznie. Wzajemne relacje wyraźnie ochłodzą się. Może to przynieść negatywne skutki dla Polski. W 2016 r. dojdzie do analizy dotychczasowego wykonania unijnego budżetu do 2020 r., co będzie podstawą do ustalenia dalszych planów wydatkowych. Boję się, że to będzie ten pierwszy moment, w którym będziemy mogli odczuć osłabienie naszej pozycji w UE. Bruksela może podjąć próbę, żeby na Polsce troszeczkę zaoszczędzić – powiedział Janusz Zemke. 
 
źródło foto: Profil Janusza Zemke - Facebook.com


Komentarze

Wydarzenia

 • Gawkowski: ONR i Młodzież Wszechpolską powinno się zdelegalizować

  2 godziny temu

  - Bandyctwo w wydaniu ludzi, który przychodzą na imprezę innej organizacji po to, by bić niewinnych ludzi powinno być tępione. Ci ludzie powinni być zamykani w więzieniach – powiedział w audycji 24 Pytania wiceprzewodniczący SLD Krzysztof Gawkowski. czytaj więcej»

 • Gawkowski: Komisja śledcza ds. Amber Gold polityczną hucpą

  2 godziny temu

  - PiS będzie robić wszystko, aby komisja śledcza w sprawie Amber Gold była coraz większym fajerwerkiem politycznym, aby wszystko co tam się dzieje było transmitowane, pokazywane i stanowiło paliwo dla sporu pomiędzy PiS a PO. - powiedział Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący SLD w programie „Prosczytaj więcej»

 • Rozenek: Przystanek Woodstock powinien się odbyć

  3 godziny temu

  - Przystanek Woodstock to jest wielkie święto młodzieży i należy się młodym ludziom. Jurek Owsiak zapewnia, że będzie bezpiecznie i trudno mu nie wierzyć, to jest człowiek doświadczony i wiele takich imprez zorganizował – powiedział Andrzej Rozenek, polityk SLD w programie #RZECZoPOLITYCE komentującczytaj więcej»

 • SLD Lewica Razem wystawi do sejmików byłych parlamentarzystów

  przedwczoraj o 16:13

  Sojusz wraz z partnerami politycznymi pójdzie do wyborów na szczeblu sejmików wojewódzkich i rad powiatów pod szyldem SLD Lewica Razem. Wszyscy byli parlamentarzyści Sojuszu mają startować do sejmików wojewódzkich – to najważniejsze decyzje organizacyjne Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej,czytaj więcej»

 • Testament Kality realizowany w sposób niedoskonały

  2 dni temu, 2017-06-23

  - Cieszymy się, że Testament Kality jest w pewien sposób realizowany, ale jest on realizowany w sposób bardzo niedoskonały. Największym mankamentem tej ustawy i chcę, żeby to wyraźnie wybrzmiało, jest to, że ta ustawa nie pozwala na uprawianie konopi indyjskich w Polsce – ocenił Andrzej Rozenek.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.