Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Zemke: Obawiam się, że PiS ustrojowo może pójść śladem Węgier

dodano 2015-12-31 09:55 w kategorii: Ludzie

Eurodeputowany SLD Janusz Zemke w wywiadzie dla „Expressu Bydgoskiego“ wyraził obawę, że PiS, wprowadzając zmiany ustrojowe państwa, pójdzie śladem Węgier. 
 
Według europosła świadczy o tym to, co się dzieje wokół Trybunału Konstytucyjnego. PiS uzyskując w wyborach do parlamentu nieco ponad 35 proc. głosów, w wyniku różnych dziwnych zdarzeń, m.in. dlatego, że lewica nie przekroczyła progu wyborczego, ma samodzielną większość. A znając wizję państwa PiS, trudno przypuszczać, by Jarosław Kaczyński chciał się cofnąć“ – mówi Zemke "Expressowi". 
 
Jego zdaniem w 2016 r. nie ma szans na to, aby poprawiły się relacje partii rządzącej z opozycją. Przypuszczam, że te relacje będą się pogarszały, ponieważ taka jest logika konfrontacji. PiS zdecydowało się na politykę tłamszenia opozycji. Opozycja w związku z tym też zaostrza swój sposób działania i retorykę“ – dodaje. W wywiadzie Zemke stwierdził także, że przez działania PiS może zmienić się nastawienie Europy do Polski. 
 
Do tej pory Polska była traktowana w UE jako państwo euroentuzjastyczne, a Polacy należeli do narodów, które w największym stopniu utożsamiały się z UE. Boję się, że to może się zmienić, bo rząd PiS nastawiony jest do Brukseli sceptycznie. Wzajemne relacje wyraźnie ochłodzą się. Może to przynieść negatywne skutki dla Polski. W 2016 r. dojdzie do analizy dotychczasowego wykonania unijnego budżetu do 2020 r., co będzie podstawą do ustalenia dalszych planów wydatkowych. Boję się, że to będzie ten pierwszy moment, w którym będziemy mogli odczuć osłabienie naszej pozycji w UE. Bruksela może podjąć próbę, żeby na Polsce troszeczkę zaoszczędzić – powiedział Janusz Zemke. 
 
źródło foto: Profil Janusza Zemke - Facebook.com


Komentarze

Wydarzenia

 • Iwiński: Minister Waszczykowski bardzo szkodzi pozycji Polski za granicą

  4 godziny temu

  - Dyplomaci bardzo często, trzymają język za zębami, a jeżeli wypowiadają jakieś formuły, są one bardzo ostrożne – powiedział prof. Tadeusz Iwiński na antenie TVN24 BiŚ 28 marca 2017 r., komentując słowa szefa MSZ na temat rzekomo nielegalnego wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Zostaniemy w ogonie, a nie w szpicy

  5 godzin temu

  - Polska stworzyła wokół siebie takie warunki, że część Unii Europejskiej zaczęła myśleć o Polsce, że ta chce z tej Unii wyjść – powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD w programie „Gość Poranka” na antenie TVP Info 28 marca 2017 r., komentując szczyt Unii Europejskiej w Rzymieczytaj więcej»

 • Makarewicz: PiS przeszacował skalę eurosceptycyzmu w Polsce

  dzisiaj o 07:35

  - Wprowadzaliśmy Polskę do Unii Europejskiej, jak kiedyś będzie, odpukać, taka potrzeba, to wprowadzimy ją jeszcze raz – powiedział Błażej Makarewicz, przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów w programie Scena Polityczna, Radia Polska Live, komentując eurosceptyczną politykę PiSczytaj więcej»

 • Liberadzki: Tak, Polska chce być w Unii Europejskiej

  wczoraj o 08:13

  - Deklaracja Rzymska to jest wzmocnienie pozycji Unii Europejskiej, ta deklaracja to jest podkreślenie woli pójścia Unii Europejskiej w kierunku przemian i reformy – powiedział prof. Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego w programie „Bez retuszu” na antenie TVP Info.czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska jest w Unii, jest tylko pytanie jak bardzo Unia jest w Polsce

  przedwczoraj o 14:16

  Profesor Liberadzki w swoim wystąpieniu podkreślił, iż Unii Europejska po szczycie w Rzymie wyszła wzmocniona., a Polska przestała być państwem, przy którym stawia się znak zapytania, czy ten kraj jest w UE. – Jest tylko pytanie jak bardzo Unia jest w Polsce – oświadczył prof. Bogusław Liberadzki. czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.

Zamknij