Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Małgorzata Groniewska:Święta Bożego Narodzenia

dodano 2015-12-09 11:17 w kategorii: Ludzie

        Bardzo chciałabym, żeby długo wyczekiwane przez nas Święta Bożego Narodzenia nie ograniczały się tylko do strojenia choinki i przygotowywania świątecznych potraw, czyli do tego co proponują nam już od listopada duże supermarkety. Mnie takie "święta" zwyczajnie irytują. Nie jest to bowiem, w moim odczuciu, przesłaniem Świąt Bożego Narodzenia.

Zależy mi na tym, aby stanowiły one przede wszystkim dla nas powód do głębokiej refleksji nad naszym życiem i zastanowieniem się co zmienić -aby w naszych rodzinach i w ogóle społeczeństwie żyło się lepiej. Żebyśmy byli tolerancyjni i wrażliwi na drugiego człowieka.

        Trzeba też pamiętać, że te święta obchodzą także ludzie niewierzący. Choinka, prezenty, wspólne gotowanie i czekanie na gwiazdkę ma swoją długoletnią tradycję w polskich domach. Niestety, nie tak rzadko zdarza się też, że wszystkie związane z tym zadania zostawia się kobietom, podczas gdy mężczyźni przychodzą na gotowe, nieraz po "jednym głębszym" z tzw. spotkania integracyjnego. Ważne jednak by było mniej patosu  w naszych działaniach, mniej histerii, udawania, celebry. Często także, ludzie którzy najgłośniej śpiewają kolędy, najbliżej siadają ołtarza, najchętniej mówią o tradycyjnej  roli rodziny, w rzeczywistości mało przestrzegają dekalogu, są kłótliwi.  Rzadko można na nich liczyć, a nawet więcej, jak tylko mogą to zaszkodzą i święta nic tu nie pomogą.

        Sama pamiętam święta w swojej rodzinie, zupę grzybową, rybę smażoną, kapustę z grochem i skromną choinkę. Babcię i dziadka, którzy modlili się przed kolacją. Prezenty niewielkie, symboliczne, trudno byłoby mi się z nimi obnosić na podwórku czy ulicy wśród innych dzieci.

        A i teraz widzę, że owszem wszyscy składają sobie życzenia, w wielkich sklepach można kupić dosłownie wszystko czego dusza zapragnie. Ludzie prześcigają się  w wymyślaniu podarunków. Dotyczy to nie tylko ludzi zamożnych, których na to stać, ale również tych biedniejszych. Ci ostatni konsekwencje "takiego świętowania" potem ponoszą przez cały następny rok, spłacając comiesięczne wysokie raty pożyczki, do których zaciągania natarczywie zachęcają banki. Istne szaleństwo! Nie widzę jednak, żeby to wiązało się ze szczególną troską o drugiego człowieka, z refleksją i odpowiedzialnością. Jest to taka moda, blichtr bez żadnych zobowiązań. Dobrze, że są organizacje, które pomagają bezdomnym i samotnym w przetrwaniu tych dni.

Wszyscy znamy tradycję nakrywania do stołu jednego nakrycia więcej dla tzw. niespodziewanego gościa. Sama, nie słyszałam jednak aby jakiś bezdomny czy sąsiad odważył się nagle, bez zapowiedzi przyjść do obcego domu. Osobiście wątpię czy zostałby zaproszony i ugoszczony, jak mówi staropolski obyczaj.

Dlatego sądzę, że lepiej by było gdyby zamiast nadmiernego patosu i egzaltacji, więcej ludzie dbali o siebie i bliskich przez cały rok, a nawet obcych ale bez egzaltacji i szumnych deklaracji.

A może to tylko moje doświadczenia?

Może inni spotykają na swej drodze "anioły"?

 

 

Przewodnicząca Forum Kobiet SLD w Siemianowicach Śląskich

Małgorzata Groniewska

 Komentarze

Wydarzenia

 • Iwiński: Minister Waszczykowski bardzo szkodzi pozycji Polski za granicą

  4 godziny temu

  - Dyplomaci bardzo często, trzymają język za zębami, a jeżeli wypowiadają jakieś formuły, są one bardzo ostrożne – powiedział prof. Tadeusz Iwiński na antenie TVN24 BiŚ 28 marca 2017 r., komentując słowa szefa MSZ na temat rzekomo nielegalnego wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Zostaniemy w ogonie, a nie w szpicy

  5 godzin temu

  - Polska stworzyła wokół siebie takie warunki, że część Unii Europejskiej zaczęła myśleć o Polsce, że ta chce z tej Unii wyjść – powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD w programie „Gość Poranka” na antenie TVP Info 28 marca 2017 r., komentując szczyt Unii Europejskiej w Rzymieczytaj więcej»

 • Makarewicz: PiS przeszacował skalę eurosceptycyzmu w Polsce

  dzisiaj o 07:35

  - Wprowadzaliśmy Polskę do Unii Europejskiej, jak kiedyś będzie, odpukać, taka potrzeba, to wprowadzimy ją jeszcze raz – powiedział Błażej Makarewicz, przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów w programie Scena Polityczna, Radia Polska Live, komentując eurosceptyczną politykę PiSczytaj więcej»

 • Liberadzki: Tak, Polska chce być w Unii Europejskiej

  wczoraj o 08:13

  - Deklaracja Rzymska to jest wzmocnienie pozycji Unii Europejskiej, ta deklaracja to jest podkreślenie woli pójścia Unii Europejskiej w kierunku przemian i reformy – powiedział prof. Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego w programie „Bez retuszu” na antenie TVP Info.czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska jest w Unii, jest tylko pytanie jak bardzo Unia jest w Polsce

  przedwczoraj o 14:16

  Profesor Liberadzki w swoim wystąpieniu podkreślił, iż Unii Europejska po szczycie w Rzymie wyszła wzmocniona., a Polska przestała być państwem, przy którym stawia się znak zapytania, czy ten kraj jest w UE. – Jest tylko pytanie jak bardzo Unia jest w Polsce – oświadczył prof. Bogusław Liberadzki. czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.

Zamknij