Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Krzysztof Gawkowski: JOW-y to zmielenie demokracji

dodano 2015-05-13 20:51 w kategorii: Ludzie

Bronisław Komorowski wpadł w panikę, gdy zajrzało mu w oczy widmo przyśpieszonej wyprowadzki z Pałacu. Po kilku godzinach snu postanowił o 9 rano uwieść trzy miliony wyborców Kukiza. Całe szczęście, że ci wkurzeni na system ludzie zagłosowali na Kukiza. No gdyby zagłosowali np. na takiego Brauna to Komorowski o 9 rano ogłosiłby intronizację Chrystusa na Króla Polski. A tak ogłosił „tylko” referendum w sprawie JOW-ów.
 
Piszę „tylko” bowiem w rzeczywistości JOW-y są znacznie groźniejsze niż symboliczny „król” naszego państwa. Taki symboliczny „monarcha” nie zagraża demokracji. JOW-y wprost przeciwnie.
 
Kukiz nazwał swoją inicjatywę w sprawie JOW-ów mianem „zmieleni”. Od setek tysięcy podpisów na rzecz JOW-ów zbieranych przez członków PO w ramach „ćwiczeń” (cyt. A. Olechowski) w początkach jej istnienia. Jednak „zmieleni” to powinna być nazwa przeciwników JOW-ów. JOW-y to wyborcza niszczarka głosów. Aby wygrać w okręgu wystarczy mieć realnie poparcie niewiele ponad 1/3 wyborców. Czyli 2/3 głosów idzie do niszczarki, a poglądy milionów obywateli zostaną wyrzucone do kosza i zmielone.
 
Sejm wybrany w JOW-ach to Sejm złożony z dwóch partii: PO i PiS. Może PO w ramach łaski wykroiłaby kilka wiejskich okręgów dla PSL-u. Ale to tyle. Żadna nowa inicjatywa by się nie pojawiła. Może z wyjątkiem śląskich autonomistów, którzy mogliby szturmem wziąć kilka okręgów. Jakakolwiek lewica zostałaby wymazana z mapy politycznej. Nawet po mitycznym zjednoczeniu. Wg sondaży w Polsce ok 20 proc. ludzi ma poglądy lewicowe. Gdyby wszyscy zagłosowali na zjednoczoną lewicę to i tak JOW-y oznaczają zero mandatów. Tak samo jak w Wielkiej Brytanii na Partię Niepodległości zagłosowało 3,7 mln osób co dało… 1 mandat.
 
Szanse na mandaty mieliby za to lokalni bogacze, którym marzy się wejście na warszawskie salony i położenie łapy na stanowieniu prawa. Jednomandatowe Okręgi Wyborcze to prosta droga do oligarchii. Ludzie sądzę, że JOW-y sprawią, że w Polsce będzie jak w Wielkiej Brytanii. Niestety kontekst społeczny i gospodarczy powoduje, że raczej byłoby jak na Ukrainie. Mały okręg wyborczy, powiatowy biznesmen wystawiający siebie lub swojego człowieka do Sejmu… takich senatorów od kiełbasy byłoby w Sejmie sporo.
 
Niektórzy tłumaczą, że JOW-y zmniejszą znaczenie partyjnych liderów. To absolutna bzdura. Dzisiaj jeśli przewodniczący partii X nie lubi polityka Y to daje mu słabe miejsce na liście. Ten jednak cały czas może odwołać się do wyborców i „objechać jedynkę”. Przy JOW-ach jest zdany na łaskę i niełaskę przewodniczącego. System zero-jedynkowy. Tzn. są tylko jedynki. I tylko zera.
 
Komorowski totalnie myli się w swojej diagnozie. Nie kupi nikogo, kto głosował na Kukiza JOW-ami. Ludzie nie głosowali na Kukiza, bo chcą JOW-ów. Ludzie głosowali bo są wkurzeni. A niektórzy powiedzieliby to prezydentowi znacznie dosadniej.
 
Szkoda, że Komorowski dla osiągnięcia osobistych celów gra konstytucją, gra demokracją, gra ustrojem państwa. Jak mówił sam Komorowski tak robią tylko frustraci.


Komentarze

Wydarzenia

 • Gawkowski: ONR i Młodzież Wszechpolską powinno się zdelegalizować

  2 godziny temu

  - Bandyctwo w wydaniu ludzi, który przychodzą na imprezę innej organizacji po to, by bić niewinnych ludzi powinno być tępione. Ci ludzie powinni być zamykani w więzieniach – powiedział w audycji 24 Pytania wiceprzewodniczący SLD Krzysztof Gawkowski. czytaj więcej»

 • Gawkowski: Komisja śledcza ds. Amber Gold polityczną hucpą

  2 godziny temu

  - PiS będzie robić wszystko, aby komisja śledcza w sprawie Amber Gold była coraz większym fajerwerkiem politycznym, aby wszystko co tam się dzieje było transmitowane, pokazywane i stanowiło paliwo dla sporu pomiędzy PiS a PO. - powiedział Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący SLD w programie „Prosczytaj więcej»

 • Rozenek: Przystanek Woodstock powinien się odbyć

  3 godziny temu

  - Przystanek Woodstock to jest wielkie święto młodzieży i należy się młodym ludziom. Jurek Owsiak zapewnia, że będzie bezpiecznie i trudno mu nie wierzyć, to jest człowiek doświadczony i wiele takich imprez zorganizował – powiedział Andrzej Rozenek, polityk SLD w programie #RZECZoPOLITYCE komentującczytaj więcej»

 • SLD Lewica Razem wystawi do sejmików byłych parlamentarzystów

  przedwczoraj o 16:13

  Sojusz wraz z partnerami politycznymi pójdzie do wyborów na szczeblu sejmików wojewódzkich i rad powiatów pod szyldem SLD Lewica Razem. Wszyscy byli parlamentarzyści Sojuszu mają startować do sejmików wojewódzkich – to najważniejsze decyzje organizacyjne Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej,czytaj więcej»

 • Testament Kality realizowany w sposób niedoskonały

  2 dni temu, 2017-06-23

  - Cieszymy się, że Testament Kality jest w pewien sposób realizowany, ale jest on realizowany w sposób bardzo niedoskonały. Największym mankamentem tej ustawy i chcę, żeby to wyraźnie wybrzmiało, jest to, że ta ustawa nie pozwala na uprawianie konopi indyjskich w Polsce – ocenił Andrzej Rozenek.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.