Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Zaborowski: Wybory muszą być przejrzyste. Niezbędne zmiany w Kodeksie wyborczym

dodano 2014-12-03 14:49 w kategorii: Informacje

Jeszcze w tym tygodniu KP SLD złoży do laski marszałkowskiej projekt zmian w Kodeksie Wyborczym, które mają spowodować, że wybory w Polsce będą bardziej przejrzyste.

Poseł SLD Zbyszek Zaborowski, który pracuje nad projektem zapowiedział, że prace nad nim są na ukończeniu. – Nowelizacja trafi do Sejmu jeszcze w tym tygodniu. Zależy nam na przejrzystości wyborów – powiedział Zbyszek Zaborowski.

W nowelizacji znajdzie się w nim m.in. propozycja rejestracji dźwięku i obrazu w komisjach obwodowych, gdzie są liczone głosy, a także ujednolicenie urn wyborczych i wprowadzenie zasady, że są przezroczyste. Sojusz chce także zmienić zasadę liczenia głosów i postuluje o rezygnację z metody D’Honta na rzecz metody Sainte-Lague, która bardziej odzwierciedla preferencje wyborców. W projekcie mowa będzie także o obowiązku prowadzenia przez Państwową Komisję Wyborczą rzetelnej kampanii informacyjnej o sposobie głosowania i uruchomienie na czas wyborów specjalnej infolinii PKW dla wyborców.

SLD domaga się także ujednolicenia kart do głosowania – rezygnacja z tzw. książeczek, jak w ostatnich wyborach samorządowych do sejmiku, a jeśli nie będzie to możliwe z uwagi na dużą ilość komitetów wyborczych, wprowadzenie zasady, że na pierwszej stronie pojawi się spis komitetów i instrukcja, jak prawidłowo zagłosować.

Poseł Zaborowski przypomniał, że parlament już pracuje nad jeszcze jedną propozycją zmian w ustawie o samorządzie gminnym. Pierwsze czytanie projektu SLD odbyło się w Sejmie w środę. Sojusz proponuje w nim zezwolić wójtom, burmistrzom i prezydentom miast na łączenie swoich funkcji z mandatem senatora. – W ten sposób Senat i jego pozycja ustrojowa ulegnie wzmocnieniu. Dobrze by było powrócić do idei reprezentacji samorządowej bezpośrednio w Senacie – dodał Zaborowski.Komentarze

Wydarzenia

 • Testament Kality realizowany w sposób niedoskonały

  wczoraj o 17:48

  - Cieszymy się, że Testament Kality jest w pewien sposób realizowany, ale jest on realizowany w sposób bardzo niedoskonały. Największym mankamentem tej ustawy i chcę, żeby to wyraźnie wybrzmiało, jest to, że ta ustawa nie pozwala na uprawianie konopi indyjskich w Polsce – ocenił Andrzej Rozenek.czytaj więcej»

 • Rozenek: Ustawa „dezubekizacyjna" nieludzka i bestialska

  wczoraj o 15:55

  - 16 grudnia 2016 r. w budynku Sejmu, w podejrzanych okolicznościach prawnych przyjęto ustawę tzw. „dezubekizacyjną”, ustawę zmieniającą zaopatrzenie emerytalne wielu funkcjonariuszy w taki sposób, że objęła ona wszystkie służby mundurowe – powiedział Andrzej Rozenek, polityk SLD.czytaj więcej»

 • Wenderlich: Komisje śledcze teatrem

  wczoraj o 07:31

  - Pamiętam poprzednie komisje śledcze, począwszy od tej pierwszej do kolejnych i wszystkie były teatrem – powiedział Jerzy Wenderlich, wiceprzewodniczący SLD w programie „Rozmowa Polityczna” komentując działalność komisji śledczej ds. Ambr Gold. czytaj więcej»

 • Rozenek: Czy PiS uniemożliwia pracę NIK?

  przedwczoraj o 11:54

  - 5 kwietnia 2017 r. złożyliśmy do szefa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego zawiadomienie dotyczące komisji smoleńskiej, pytaliśmy w tym zawiadomieniu jak wydawane są pieniądze przeznaczone na tę komisję – stwierdził Andrzej Rozenek, polityk SLD podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie 22 czerwca 2czytaj więcej»

 • Andrzej Rozenek wstępuje do SLD. Rada Krajowa partii w najbliższą sobotę.

  przedwczoraj o 10:57

  - Witamy Andrzeja Rozenka w szeregach Sojuszu Lewicy Demokratycznej -ogłosiła Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa SLD. - W najbliższą sobotę, 24 czerwca, odbędzie się Rada Krajowa partii - zapowiedział Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.