Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Zaborowski: Wybory muszą być przejrzyste. Niezbędne zmiany w Kodeksie wyborczym

dodano 2014-12-03 14:49 w kategorii: Informacje

Jeszcze w tym tygodniu KP SLD złoży do laski marszałkowskiej projekt zmian w Kodeksie Wyborczym, które mają spowodować, że wybory w Polsce będą bardziej przejrzyste.

Poseł SLD Zbyszek Zaborowski, który pracuje nad projektem zapowiedział, że prace nad nim są na ukończeniu. – Nowelizacja trafi do Sejmu jeszcze w tym tygodniu. Zależy nam na przejrzystości wyborów – powiedział Zbyszek Zaborowski.

W nowelizacji znajdzie się w nim m.in. propozycja rejestracji dźwięku i obrazu w komisjach obwodowych, gdzie są liczone głosy, a także ujednolicenie urn wyborczych i wprowadzenie zasady, że są przezroczyste. Sojusz chce także zmienić zasadę liczenia głosów i postuluje o rezygnację z metody D’Honta na rzecz metody Sainte-Lague, która bardziej odzwierciedla preferencje wyborców. W projekcie mowa będzie także o obowiązku prowadzenia przez Państwową Komisję Wyborczą rzetelnej kampanii informacyjnej o sposobie głosowania i uruchomienie na czas wyborów specjalnej infolinii PKW dla wyborców.

SLD domaga się także ujednolicenia kart do głosowania – rezygnacja z tzw. książeczek, jak w ostatnich wyborach samorządowych do sejmiku, a jeśli nie będzie to możliwe z uwagi na dużą ilość komitetów wyborczych, wprowadzenie zasady, że na pierwszej stronie pojawi się spis komitetów i instrukcja, jak prawidłowo zagłosować.

Poseł Zaborowski przypomniał, że parlament już pracuje nad jeszcze jedną propozycją zmian w ustawie o samorządzie gminnym. Pierwsze czytanie projektu SLD odbyło się w Sejmie w środę. Sojusz proponuje w nim zezwolić wójtom, burmistrzom i prezydentom miast na łączenie swoich funkcji z mandatem senatora. – W ten sposób Senat i jego pozycja ustrojowa ulegnie wzmocnieniu. Dobrze by było powrócić do idei reprezentacji samorządowej bezpośrednio w Senacie – dodał Zaborowski.Komentarze

Wydarzenia

 • Iwiński: Minister Waszczykowski bardzo szkodzi pozycji Polski za granicą

  4 godziny temu

  - Dyplomaci bardzo często, trzymają język za zębami, a jeżeli wypowiadają jakieś formuły, są one bardzo ostrożne – powiedział prof. Tadeusz Iwiński na antenie TVN24 BiŚ 28 marca 2017 r., komentując słowa szefa MSZ na temat rzekomo nielegalnego wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Zostaniemy w ogonie, a nie w szpicy

  5 godzin temu

  - Polska stworzyła wokół siebie takie warunki, że część Unii Europejskiej zaczęła myśleć o Polsce, że ta chce z tej Unii wyjść – powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD w programie „Gość Poranka” na antenie TVP Info 28 marca 2017 r., komentując szczyt Unii Europejskiej w Rzymieczytaj więcej»

 • Makarewicz: PiS przeszacował skalę eurosceptycyzmu w Polsce

  dzisiaj o 07:35

  - Wprowadzaliśmy Polskę do Unii Europejskiej, jak kiedyś będzie, odpukać, taka potrzeba, to wprowadzimy ją jeszcze raz – powiedział Błażej Makarewicz, przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów w programie Scena Polityczna, Radia Polska Live, komentując eurosceptyczną politykę PiSczytaj więcej»

 • Liberadzki: Tak, Polska chce być w Unii Europejskiej

  wczoraj o 08:13

  - Deklaracja Rzymska to jest wzmocnienie pozycji Unii Europejskiej, ta deklaracja to jest podkreślenie woli pójścia Unii Europejskiej w kierunku przemian i reformy – powiedział prof. Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego w programie „Bez retuszu” na antenie TVP Info.czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska jest w Unii, jest tylko pytanie jak bardzo Unia jest w Polsce

  przedwczoraj o 14:16

  Profesor Liberadzki w swoim wystąpieniu podkreślił, iż Unii Europejska po szczycie w Rzymie wyszła wzmocniona., a Polska przestała być państwem, przy którym stawia się znak zapytania, czy ten kraj jest w UE. – Jest tylko pytanie jak bardzo Unia jest w Polsce – oświadczył prof. Bogusław Liberadzki. czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.

Zamknij