Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Zemke: Obowiązek wyjaśnienia katastrofy ma strona ukraińska, a nie rosyjski MAK

dodano 2014-07-18 15:57 w kategorii: Kraj

Nie widzę żadnych podstaw, ani politycznych, ani prawnych, aby katastrofę malezyjskiego boeinga miał wyjaśniać rosyjski MAK. Musi ją wyjaśnić komisja powołana przez ukraińskie władze – powiedział „Gość poranka” w TVP INFO, Janusz Zemke z SLD. 
 
Według europosła tragedia ta może doprowadzić do rewizji polityki części europejskich państw wobec konfliktu Ukraina-Rosja – dodał były wiceminister obrony narodowej. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego miałby to wyjaśniać rosyjski MAK. Do katastrofy doszło na terytorium Ukrainy, w katastrofie nie zginął ani jeden obywatel Rosji. Nie widzę żadnych podstaw, ani politycznych, ani prawnych i faktycznych, aby miał to wyjaśniać rosyjski MAK. Musi to wyjaśnić komisja powołana przez ukraińskie władze z udziałem innych państw – wyjaśnił Zemke.
 
Na antenie TVP INFO polityk przyznał, że możliwa jest zmiana polityki państw Unii Europejskiej, które do tej pory zajmowały takie stanowisko, jakby ta wojna ich nie dotyczyła. Po tej tragedii wiele państw będzie musiało sobie powiedzieć, że to nie jest konflikt, który trwa tylko na granicy Ukrainy i Rosji. Nagle się okazało, że skutki tej wojny mogą uderzać w obywateli innych państw. Doprowadzi to do rewizji polityki części europejskich państw Ja myślę, że to, skąd została wystrzelona ta rakieta, to już jest wiadome, ponieważ zakładam, że nad tym terytorium jest kilka satelitów różnych państw i były w stanie uchwycić moment wystrzelenia – powiedział Zemke. 
 
W mediach rosyjskich dominuje narracja, że za tę tragedię odpowiadają Ukraińcy i taką tezę przedstawił również prezydent Rosji Władimir Putin. – Jest to sprawa na użytek wewnętrzny i jest wymiar wojny propagandowej, która toczy się w internecie, w dostępie do informacji – stwierdził europoseł SLD.
 
źródło: TVP INFO


Komentarze

Wydarzenia

 • Iwiński: Minister Waszczykowski bardzo szkodzi pozycji Polski za granicą

  4 godziny temu

  - Dyplomaci bardzo często, trzymają język za zębami, a jeżeli wypowiadają jakieś formuły, są one bardzo ostrożne – powiedział prof. Tadeusz Iwiński na antenie TVN24 BiŚ 28 marca 2017 r., komentując słowa szefa MSZ na temat rzekomo nielegalnego wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Zostaniemy w ogonie, a nie w szpicy

  5 godzin temu

  - Polska stworzyła wokół siebie takie warunki, że część Unii Europejskiej zaczęła myśleć o Polsce, że ta chce z tej Unii wyjść – powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD w programie „Gość Poranka” na antenie TVP Info 28 marca 2017 r., komentując szczyt Unii Europejskiej w Rzymieczytaj więcej»

 • Makarewicz: PiS przeszacował skalę eurosceptycyzmu w Polsce

  dzisiaj o 07:35

  - Wprowadzaliśmy Polskę do Unii Europejskiej, jak kiedyś będzie, odpukać, taka potrzeba, to wprowadzimy ją jeszcze raz – powiedział Błażej Makarewicz, przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów w programie Scena Polityczna, Radia Polska Live, komentując eurosceptyczną politykę PiSczytaj więcej»

 • Liberadzki: Tak, Polska chce być w Unii Europejskiej

  wczoraj o 08:13

  - Deklaracja Rzymska to jest wzmocnienie pozycji Unii Europejskiej, ta deklaracja to jest podkreślenie woli pójścia Unii Europejskiej w kierunku przemian i reformy – powiedział prof. Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego w programie „Bez retuszu” na antenie TVP Info.czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska jest w Unii, jest tylko pytanie jak bardzo Unia jest w Polsce

  przedwczoraj o 14:16

  Profesor Liberadzki w swoim wystąpieniu podkreślił, iż Unii Europejska po szczycie w Rzymie wyszła wzmocniona., a Polska przestała być państwem, przy którym stawia się znak zapytania, czy ten kraj jest w UE. – Jest tylko pytanie jak bardzo Unia jest w Polsce – oświadczył prof. Bogusław Liberadzki. czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.

Zamknij