Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Sojusz świętuje akcesję Polski do Unii Europejskiej

dodano 2014-04-29 12:47 w kategorii: Ludzie

SLD rozpoczął we wtorek akcję informacyjną: "10 lat Polski w Unii Europejskiej". W całym kraju pojawią się billboardy z historycznym zdjęciem byłego premiera Leszka Millera i byłego szefa MSZ Włodzimierza Cimoszewicza, którzy 16 kwietnia 2003 r. w Atenach podpisali traktat akcesyjny. 
 
W ramach akcji w środę w Sejmie odbędzie się duża debata polityków lewicy, którzy przyczynili się do sukcesu negocjacyjnego. Zostanie wyemitowany też specjalny spot. Chcemy w ten sposób przypomnieć, jak ciężka pracę wykonał SLD i rząd Leszka Millera, który skutecznie doprowadził negocjacje do końca - tłumaczył sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski. 
 
A europoseł Wojciech Olejniczak doprecyzował: - Gdy10 lat temu wstępowaliśmy do Unii, bardzo dużo musieliśmy zrobić, aby prawodastwo europejskie weszło w życie. I tylko dzięki ogromnemu wysiłkowi wielu ludzi, system ten zadziałał. I od 1 maja 2004 r. Polacy korzystają z dobroci, jakie daje UE. Olejniczak Zastrzegł jednak, że gdyby przez ostatnie 10 lat SLD dalej rządził, lepiej byłyby wydane unijne pieniądze. Eurodeputowany, który w rządzie Millera był ministrem rolnictwa przypomniał także, że wielu polityków przeszkadzało SLD w negocjacjach. - Rzucali kłody pod nogi. Stwarzali ogromne problemy, aby przyjmować prawodastwo europejskie w polskim Parlamencie. To naprawdę był trudny czas żmudnej pracy - zaznaczył.
 
Zdaniem Olejniczaka teraz trzeba zrobić wszystko, by uspołecznić politykę europejską, by była bliżej ludzi. - Dotychczas polityka europejska służyła głównie do budowy infrastruktury. I tutaj mamy osiągniecia. Teraz chcemy, by służyła m.in. tworzeniu miejsc pracy, dostępowi do edukacji, służby zdrowia. Chcemy, by poprawiła się jakość życia Polaków, Europejczyków - to jest zadanie lewicy w przyszłym europarlamencie - dodał. 
 
Z kolei rzecznik SLD Dariusz Joński wspomniał o podstawowych korzyściach wynikających z wejścia Polski do UE. - To otwarcie granic, duże inwestycje infrastrukturalne, zmiany w polskim rolnictwie - wyliczał. I dodał: - Należy tez podsumować, co sie nie udało. Zwłaszcza rządom prawicy. Polska jest drugim krajem w UE, po Słowacji, gdzie jest największe rozwarstwienie społeczne. 10 milionów Polaków jest zagrożona ubóstwem.
 
O ty, co się nam udało, a co nie, debatować będą w środę w sejmowej Sali Kolumnowej m.in.: Leszek Miller wraz z byłymi członkami swojego gabinetu wicepremierem, ministrem finansów Grzegorzem Kołodką oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Wojciechem Olejniczakiem. Wystąpienie ma mieć także Marek Borowski, który w tamtym czasie pełnił funkcję marszałka Sejmu. W dyskusji będzie uczestniczył również wicepremier, szef MSWiA w rządzie Millera Józef Oleksy.  Zostanie też zaprezentowany specjalny spot, który pokaże polską droge do Unii.  10 lat obecności Polski w UE będzie też tematem 1-majowego pochodu organizowanego przez SLD i OPZZ, w którym weźmie udział szef Parlamentu Europejskiego i kandydat europejskiej lewicy na szefa Komisji Europejskiej Martin Schulz. - Nasze wejście do UE było ogromną szansą, a SLD przejęło wtedy ster władzy i dopięło ten proces, wygrało referendum unijne i ostatecznie wprowadziło Polskę do wspólnoty. Dlatego chcemy pokazać, że to nie tylko PO jest sukcesorem naszego wejścia do UE, ale też my, bo wtedy prawica miała wiele wątpliwości i wahań - podkreślił Gawkowski.


Komentarze

Wydarzenia

 • Gawkowski: ONR i Młodzież Wszechpolską powinno się zdelegalizować

  2 godziny temu

  - Bandyctwo w wydaniu ludzi, który przychodzą na imprezę innej organizacji po to, by bić niewinnych ludzi powinno być tępione. Ci ludzie powinni być zamykani w więzieniach – powiedział w audycji 24 Pytania wiceprzewodniczący SLD Krzysztof Gawkowski. czytaj więcej»

 • Gawkowski: Komisja śledcza ds. Amber Gold polityczną hucpą

  2 godziny temu

  - PiS będzie robić wszystko, aby komisja śledcza w sprawie Amber Gold była coraz większym fajerwerkiem politycznym, aby wszystko co tam się dzieje było transmitowane, pokazywane i stanowiło paliwo dla sporu pomiędzy PiS a PO. - powiedział Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący SLD w programie „Prosczytaj więcej»

 • Rozenek: Przystanek Woodstock powinien się odbyć

  3 godziny temu

  - Przystanek Woodstock to jest wielkie święto młodzieży i należy się młodym ludziom. Jurek Owsiak zapewnia, że będzie bezpiecznie i trudno mu nie wierzyć, to jest człowiek doświadczony i wiele takich imprez zorganizował – powiedział Andrzej Rozenek, polityk SLD w programie #RZECZoPOLITYCE komentującczytaj więcej»

 • SLD Lewica Razem wystawi do sejmików byłych parlamentarzystów

  przedwczoraj o 16:13

  Sojusz wraz z partnerami politycznymi pójdzie do wyborów na szczeblu sejmików wojewódzkich i rad powiatów pod szyldem SLD Lewica Razem. Wszyscy byli parlamentarzyści Sojuszu mają startować do sejmików wojewódzkich – to najważniejsze decyzje organizacyjne Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej,czytaj więcej»

 • Testament Kality realizowany w sposób niedoskonały

  2 dni temu, 2017-06-23

  - Cieszymy się, że Testament Kality jest w pewien sposób realizowany, ale jest on realizowany w sposób bardzo niedoskonały. Największym mankamentem tej ustawy i chcę, żeby to wyraźnie wybrzmiało, jest to, że ta ustawa nie pozwala na uprawianie konopi indyjskich w Polsce – ocenił Andrzej Rozenek.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.