Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Poseł Wziątek o planach rządu dla wojska w 2014 r.: widzimy wiele słabości

dodano 2014-01-15 14:43 w kategorii: Kraj

Sojusz Lewicy Demokratycznej ocenił plany i priorytety ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka dla wojska w 2014 roku. Jak podkreślił podczas konferencji prasowej poseł SLD Stanisław Wziątek z sejmowej komisji obrony narodowej, w planach ministra jest „dużo błędów i słabości”. Odniósł się w ten sposób m.in. do wprowadzanych zmian w systemie dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi. Wziątek podkreślił, że SLD te plany już wcześniej oceniał krytycznie. – Ale jeżeli decyzja została już podjęta to musi być dobrze wprowadzona w życie. Zalecam panu ministrowi szczególne zwrócenie uwagi na wdrożenie konkretnego, szczegółowego plan w zakresie systemu dowodzenia – powiedział poseł Sojuszu. Stanisław Wziątek odniósł się także do planu rządu wycofania w tym roku polskich wojsk z Afganistanu. Jak podkreślił poseł, Sojusz o takiej potrzebie mówił już w 2008 r. Tymczasem rząd zwiększył wówczas swoje zaangażowanie w misji w Afganistanie do 3,6 tys. żołnierzy. – Było błędem przejęcie prowincji Ghazni, przejęcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo całego obszaru, w którym nasze oddziały się znalazły – ocenił Wziątek. Jego zdaniem, teraz należy spojrzeć, co po sobie zostawią polscy żołnierze w Afganistanie. Wziątek stwierdził m.in., że pomoc rozwojowa była minimalna, a stosunek tamtejszej ludności cywilnej nie zawsze jest przyjazny.


Poseł SLD zauważył również, że rząd na modernizację polskich sił zbrojnych wyda w najbliższych latach ogromne pieniądze – 139 mld zł. Przypomniał, że ten priorytet rządu został zaakceptowany ponad podziałami politycznymi. Jak jednak zauważył Stanisław Wziątek plan modernizacji armii „,musimy tak wdrażać, aby polska gospodarka na tym skorzystała”. – To nie mogą być takie zakupy, które pozwalają wzmacniać gospodarki zewnętrzne – zauważył polityk i jako przykład podał, że mundury polskich żołnierzy szyte są w Bangladeszu i Chinach.


- Chcemy współpracować w zakresie obrony narodowej. Panie ministrze, proszę przyjąć te uwagi jako nie takie, które mają obnażać  słabość, ale takie, które są do wykorzystania, żebyśmy mieli poczucie bezpieczeństwa naszego kraju – apelował do ministra obrony narodowej Stanisław Wziątek.

 Komentarze

Wydarzenia

 • Gawkowski: ONR i Młodzież Wszechpolską powinno się zdelegalizować

  2 godziny temu

  - Bandyctwo w wydaniu ludzi, który przychodzą na imprezę innej organizacji po to, by bić niewinnych ludzi powinno być tępione. Ci ludzie powinni być zamykani w więzieniach – powiedział w audycji 24 Pytania wiceprzewodniczący SLD Krzysztof Gawkowski. czytaj więcej»

 • Gawkowski: Komisja śledcza ds. Amber Gold polityczną hucpą

  2 godziny temu

  - PiS będzie robić wszystko, aby komisja śledcza w sprawie Amber Gold była coraz większym fajerwerkiem politycznym, aby wszystko co tam się dzieje było transmitowane, pokazywane i stanowiło paliwo dla sporu pomiędzy PiS a PO. - powiedział Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący SLD w programie „Prosczytaj więcej»

 • Rozenek: Przystanek Woodstock powinien się odbyć

  3 godziny temu

  - Przystanek Woodstock to jest wielkie święto młodzieży i należy się młodym ludziom. Jurek Owsiak zapewnia, że będzie bezpiecznie i trudno mu nie wierzyć, to jest człowiek doświadczony i wiele takich imprez zorganizował – powiedział Andrzej Rozenek, polityk SLD w programie #RZECZoPOLITYCE komentującczytaj więcej»

 • SLD Lewica Razem wystawi do sejmików byłych parlamentarzystów

  przedwczoraj o 16:13

  Sojusz wraz z partnerami politycznymi pójdzie do wyborów na szczeblu sejmików wojewódzkich i rad powiatów pod szyldem SLD Lewica Razem. Wszyscy byli parlamentarzyści Sojuszu mają startować do sejmików wojewódzkich – to najważniejsze decyzje organizacyjne Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej,czytaj więcej»

 • Testament Kality realizowany w sposób niedoskonały

  2 dni temu, 2017-06-23

  - Cieszymy się, że Testament Kality jest w pewien sposób realizowany, ale jest on realizowany w sposób bardzo niedoskonały. Największym mankamentem tej ustawy i chcę, żeby to wyraźnie wybrzmiało, jest to, że ta ustawa nie pozwala na uprawianie konopi indyjskich w Polsce – ocenił Andrzej Rozenek.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.