Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Poseł Wziątek o planach rządu dla wojska w 2014 r.: widzimy wiele słabości

dodano 2014-01-15 14:43 w kategorii: Kraj

Sojusz Lewicy Demokratycznej ocenił plany i priorytety ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka dla wojska w 2014 roku. Jak podkreślił podczas konferencji prasowej poseł SLD Stanisław Wziątek z sejmowej komisji obrony narodowej, w planach ministra jest „dużo błędów i słabości”. Odniósł się w ten sposób m.in. do wprowadzanych zmian w systemie dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi. Wziątek podkreślił, że SLD te plany już wcześniej oceniał krytycznie. – Ale jeżeli decyzja została już podjęta to musi być dobrze wprowadzona w życie. Zalecam panu ministrowi szczególne zwrócenie uwagi na wdrożenie konkretnego, szczegółowego plan w zakresie systemu dowodzenia – powiedział poseł Sojuszu. Stanisław Wziątek odniósł się także do planu rządu wycofania w tym roku polskich wojsk z Afganistanu. Jak podkreślił poseł, Sojusz o takiej potrzebie mówił już w 2008 r. Tymczasem rząd zwiększył wówczas swoje zaangażowanie w misji w Afganistanie do 3,6 tys. żołnierzy. – Było błędem przejęcie prowincji Ghazni, przejęcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo całego obszaru, w którym nasze oddziały się znalazły – ocenił Wziątek. Jego zdaniem, teraz należy spojrzeć, co po sobie zostawią polscy żołnierze w Afganistanie. Wziątek stwierdził m.in., że pomoc rozwojowa była minimalna, a stosunek tamtejszej ludności cywilnej nie zawsze jest przyjazny.


Poseł SLD zauważył również, że rząd na modernizację polskich sił zbrojnych wyda w najbliższych latach ogromne pieniądze – 139 mld zł. Przypomniał, że ten priorytet rządu został zaakceptowany ponad podziałami politycznymi. Jak jednak zauważył Stanisław Wziątek plan modernizacji armii „,musimy tak wdrażać, aby polska gospodarka na tym skorzystała”. – To nie mogą być takie zakupy, które pozwalają wzmacniać gospodarki zewnętrzne – zauważył polityk i jako przykład podał, że mundury polskich żołnierzy szyte są w Bangladeszu i Chinach.


- Chcemy współpracować w zakresie obrony narodowej. Panie ministrze, proszę przyjąć te uwagi jako nie takie, które mają obnażać  słabość, ale takie, które są do wykorzystania, żebyśmy mieli poczucie bezpieczeństwa naszego kraju – apelował do ministra obrony narodowej Stanisław Wziątek.

 Komentarze

Wydarzenia

 • Iwiński: Minister Waszczykowski bardzo szkodzi pozycji Polski za granicą

  4 godziny temu

  - Dyplomaci bardzo często, trzymają język za zębami, a jeżeli wypowiadają jakieś formuły, są one bardzo ostrożne – powiedział prof. Tadeusz Iwiński na antenie TVN24 BiŚ 28 marca 2017 r., komentując słowa szefa MSZ na temat rzekomo nielegalnego wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Zostaniemy w ogonie, a nie w szpicy

  5 godzin temu

  - Polska stworzyła wokół siebie takie warunki, że część Unii Europejskiej zaczęła myśleć o Polsce, że ta chce z tej Unii wyjść – powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD w programie „Gość Poranka” na antenie TVP Info 28 marca 2017 r., komentując szczyt Unii Europejskiej w Rzymieczytaj więcej»

 • Makarewicz: PiS przeszacował skalę eurosceptycyzmu w Polsce

  dzisiaj o 07:35

  - Wprowadzaliśmy Polskę do Unii Europejskiej, jak kiedyś będzie, odpukać, taka potrzeba, to wprowadzimy ją jeszcze raz – powiedział Błażej Makarewicz, przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów w programie Scena Polityczna, Radia Polska Live, komentując eurosceptyczną politykę PiSczytaj więcej»

 • Liberadzki: Tak, Polska chce być w Unii Europejskiej

  wczoraj o 08:13

  - Deklaracja Rzymska to jest wzmocnienie pozycji Unii Europejskiej, ta deklaracja to jest podkreślenie woli pójścia Unii Europejskiej w kierunku przemian i reformy – powiedział prof. Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego w programie „Bez retuszu” na antenie TVP Info.czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska jest w Unii, jest tylko pytanie jak bardzo Unia jest w Polsce

  przedwczoraj o 14:16

  Profesor Liberadzki w swoim wystąpieniu podkreślił, iż Unii Europejska po szczycie w Rzymie wyszła wzmocniona., a Polska przestała być państwem, przy którym stawia się znak zapytania, czy ten kraj jest w UE. – Jest tylko pytanie jak bardzo Unia jest w Polsce – oświadczył prof. Bogusław Liberadzki. czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.

Zamknij